NFL 'nin açılımı nedir?

Soru-CevapKategori: Kısaltma ve AçılımNFL 'nin açılımı nedir?
Ziyaretçi sordu 3 yıl önce

1 Cevap
SydiKn cevapladı 2 yıl önce
National Football League (NFL) (Amerikan Ulusal Futbol Ligi) en önemli ve büyük profesyonel Amerikan futbolu ligidir. Ligde ABD’nin farklı şehirlerinden ve bölgelerinden toplam 32 takım yer almaktadır.

Lig iki farklı konferansa ayrılmıştır: American Football Conference (AFC) ve National Football Conference (NFC). Her konferans Doğu, Batı, Güney ve Kuzey olarak adlandırılmış 4 alt gruba ayrılmıştır ve bu gruplarda dörder takım bulunur. Normal sezonda her takım Eylül – Aralık ayları arasında 17 haftalık periyotta 16 maç yapar. Normal sezonun bitiminden itibaren, her konferanstan 6 takım NFL playoffları maçları yapmaya hak kazanır. 12 takımın tek maç üzerinden eleme sistemi ile yaptıkları maçların sonucunda Super Bowl maçı oynanır. Bu maç sezon öncesinde seçilen bir NFL takımının stadyumunda oynanır. Bir hafta sonra AFC ve NFC’den seçilen “all-star” oyuncular Honolulu, Hawaii’deki Aloha Stadyumu’nda gösteri maçı yapar.

NFL, 1920 yılında American Professional Football Association adıyla kuruldu. 1922 yılında bugünkü ismini aldı. NFL ligi günümüzde MLB, NBA ve NHL ile birlikte Kuzey Amerika’nın en önemli spor organizasyonlarından biridir.

Kaynak: Vikipedi

Cevabınız

4
+
13
=Başa dön tuşu