Krem Brüle nasıl yapılır?

Soru-CevapKategori: Genel SorularKrem Brüle nasıl yapılır?
Ziyaretçi Staff sordu 1 sene önce

1 Cevap
cozum-merkezi Staff cevapladı 1 sene önce

Malzeme Listesi

  • 2 Paket Vanilya ya da 1 adet Çubuk Vanilya
  • 1 Su Bardağı Toz Şeker (1/3 Cup)
  • 2 Su Bardağı Krema (1 + 1/3 Cup)
  • 5 Adet Yumurta
  • 4 Yemek Kaşığı Toz Şeker
  • 1 Su Bardağı Süt (2/3 Cup)
  • 1 Adet Portakal
  • 1 Yemek Kaşığı Buğday Nişastası

Üzeri İçin

  • Bir kaç Yemek Kaşığı Toz Şeker

Krem Brule (Créme Brulée) Nasıl Yapılır?

1. Fırını 140 dereceye ayarlayarak ısıtmaya başlayın. Sufle kaplarını da fırın tepsisine dizerek hazır edin. (6 tane kap yeterli olacaktır)
2. Beyazlarından güzelce ayırdığınız yumurta sarıları ile şekeri rengi hardal kıvamına gelene dek çırpın. Çırpma işleminde mutlaka çırpıcı ya da çatal kullanın. Mikser kullanmamanız gerekir.
3. Portakalı yıkayarak, kabuğunu ince bir şekilde rendeleyin. Eğer paket yani toz vanilya kullanmayacaksanız, çubuk vanilyayı ikiye bölerek içini çıkarın ve kabuğuyla birlikte atmak için hazır bekletin.
4. 1 Su bardağı krema, 1 su bardağı süt, iki paket şekerli vanillin ya da çubuğu ve bir yemek kaşığı nişastayı çelik bir tencerede karıştırın ve kaynatın. Kaynarken de sürekli hafif hafif karıştırmaya devam edin.
5. Hazırlanan krema karışımından bir kaşık alarak yumurta sarılarına ekleyin. Bu sırada sürekli karıştırın. Daha sonra bir kepçe daha alıp ekleyin. Bu şekilde bütün kremayı yavaş yavaş ve çırpmayı hiç bırakmadan yumurta sarılarına ilave edin.
6. Bir başka temiz kaba (eğer ölçü kabı kullanırsanız sufle kaplarına kolayca aktarırsınız), hazırladığınız karışımı süzgeçle süzerek akıtın. Böylece pürüzsüz bir malzeme elde etmis olacaksınız.
7. Malzemeyi sufle kaplarına paylaştırın ve daha sonra tepsinin altına sufle kaplarının yarısına gelmeyecek kadar su doldurun.
8. Crème Brulee yi düşük ısıda uzun sure pişirmeniz gerekir. 6 dakika fırınlayın ve pişip pişmeğini anlamak için sure sonunda hafifçe sallayın. Tatlı krem caramel kıvamında olmalıdır.
9. Fırından çıkardıktan sonra tepsiden hemen almanız gerekir aksi halde pişmeye devam edecektir.
10. Kapları soğuduktan sonra bir gece buzdolabında bekletin.
11. Servis yapmadan once de fırının ızgarasını ayarlayarak 200 derecede ısıtın. Kapların üzerine şeker serperek 10 dakika kadar ızgaranın en yakın yerinde fırınlayarak (amaç sadece şekeri karamelize etmek, tatlıyı yeniden pişirmek değil) şekerin karamelize olmasını sağlayın. Şekerin altın sarısı renge gelmesi yeterlidir.
12. Şekeri karamelize ederken tatlının bütün yüzeyinde de yapabilirsiniz, daha çok şeker kullanmalısınız, orta kısmına da dökebilirsiniz.
13. Tatlıyı oda sıcaklığında servis etmek servis önerisidir.

Not:

1. Créme Brulée bir Fransız tatlısıdır.
2. İçindeki yumurta sayısının fazlalığı, tatlının hafifliği konusunda sizi şaşırtabilir.
3. İçindeki buğday nişastası tatlının kıvamını ayarlayabilmek için kullanılmaktadır. Dilerseniz 6 yumurta sarısı ve bir yemek kaşığı nişasta yerine, 12 adet yumurta sarısı da kullanabilirsiniz.
Afiyet Olsun…

Cevabınız

18
+
8
=Başa dön tuşu