Kast sistemi nedir?

Soru-CevapKategori: Genel SorularKast sistemi nedir?
Ziyaretçi Staff sordu 3 yıl önce

1 Cevap
Tarihçi cevapladı 2 yıl önce

Kast terimi köken olarak Portekizcede saf soy anlamına gelir. Kast sistemi, bu sistemin uygulandığı toplumlarda insanları birbirinden keskin ve net bir çizgiyle ayıran siteme denir. Bu sisteme göre insanlar kategorize edilir ve yaşamlarını bu şekilde yaşamak zorundadırlar. Kast sisteminin ayrım kriterinin en bilinen nedeni ırk ve dindir.

Eşitsizliğin en belirgin hali olan kast sisteminde insanlar sosyal tabaklarına göre ayrılır ve bu tabakalar arasında geçiş yapmak imkansızdır. Ayrıca bu sistemde tabakalar arasında birlikte Yemek yenilmesi bile yasak ve her tabaka sadece kendi içerisinde olan kişilerle evlilik yapma şansına sahiptir. Kast sistemi geçmişte birçok ülkede kullanılmıştır. Bunlardan en bilinenleri Hindistan, Çin, Nepal ve Bangladeş gibi uzak doğu ülkeleridir. Özellikle Hindistan’da bu sistem yakın bir geçmişe kadar devam etmiştir. 1975 yılında resmi olarak kaldırılsa da bu sistem, Hindistan’ın kırsal kesimlerinde halen devam ettirilmektedir.

Kast sistemi insanları ilk olarak Varna ve Jati olarak iki dala ayırmaktadır. Varna kastın dört tabakasını, yani insanların toplumun hangi sınıfında yer alması gerektiğini ifade ederken, Jati’de insanların yaşam tarzlarını, hangi meslekleri icra edebileceklerini ve nasıl bir hukuk anlayışına sahip olacaklarını belirleyen unsur olarak adlandırılır. Varna bir piramit şeklinde düşünülebilir. Bu piramidin en tepesinde Brahman, onun hemen altında Kşatriya, üçüncü basamakta Vayşiya ve en alt basamakta da Südralar olmak üzere 4 gruba ayrılırlar.

1- Brahman

2- Kşatriya

3- Vayşiya

4- Südralar

Cevabınız

15
+
11
=Başa dön tuşu