İnternet hızı bazen aşırı yavaşlıyor. Neden olabilir?

Soru-CevapKategori: Genel Sorularİnternet hızı bazen aşırı yavaşlıyor. Neden olabilir?
misafir sordu 1 sene önce
Virüs taraması yaptım ama sorun görünmüyor bilgisayarımda. Kimi zaman öyle yavaşlama oluyor ki sitelere girmek mümkün olmuyor. Hatta tarayıcı bile kilitleniyor. Aslında bu sorun bilgisayarımla ilgili. Çünkü aynı anda cep telefonumdan girmeye çalıştığımda gayet hızlı şekilde aynı ağdan internete bağlanabiliyorum.

Modemi ve bilgisayarı kapatıp açıyorum kimi zaman çözüm oluyor ama tekrarlanıyor tekrar. Bu Windows 8.1 ile ilgili bir sorun olabilir mi?

1 Cevap
Test – 4 hafta önce
İnternetin yavaşlamasının pek çok nedeni vardır. İnternetiniz aniden yavaşladıysa şunları deneyin:

Olası internet yavaşlık sorununda yapılabilecekler.

İnternetin yavaşlamasının sebebi modemdeki bir sorun olabilir. Bazen uzun süre açık kalan adsl modemlerde sorun olur. İnternetiniz yavaşladıysa ilk olarak Adsl modeminizi kapatın ve yeniden açın. Adsl modem internete bağlandığında internetinizi kontrol edin.

İnternetinizin yavaşlamasındaki sebep açık olan ve sizin unuttunuz bir indirme yazılımı olabilir. Torrent kullanıyorsanız torrent istemci yazılımını kapatın (Örneğin utorrent). Açık olan bir indirme yöneticisi varsa (IDM gibi) kapatın. Bazen arkaplanda çalışan ve unutulan indirme programları internetin yavaşlamasına sebep olur.

Windows güncelleme çalışıyor mu kontrol edin. Eğer Windows güncellemesi çalışıyorsa, bilgisayarınız indirme yapıyor demektir. Bu da internetin yavaşlamasına sebep olur.

Bilgisayarınızı kapatın – açın. Bilgisayarınızda oluşan geçici bir ağ sorunu internetin yavaşlamasına sebep olabilir.

Başka tarayıcı ile internete girin. Tarayıcınızdaki bir sorun internetin yavaşlamasına sebep oluyor olabilir. Google Chome kullanıyorsanız, Firefoz, Yandex veya Internet Explorer ile internete girmeyi deneyin.

İnternetiniz sadece bir sitede mi yavaşladı? Başka siteleri denediniz mi? Örneğin sadece Facebook’ta yavaşlama varsa, Facebook sunucularındaki yoğunluk size yavaşlama olarak yansır. Başka sitelere girin ve internet hızınızı bir de diğer sitelerde kontrol edin. Belki sorun sizde değil girmek istediğiniz sitededir.

İnterneti sizden başka kullanan var mı? Aynı interneti başkaları da kullanıyorsa ve sizinle aynı interneti kullanan kişiler dosya indirme yapıyorsa sizin internetiniz de yavaşlar. İnternetinizi kullanan başkalarının dosya indirip indirmediğini kontrol edin.

İnternete kablosuz ağ üzerinden bağlanıyorsanız sinyal seviyeniz azalmış olabilir. Bu durumda modem ile aranızda kapı gibi engeller varsa bu engelleri ortadan kaldırın. Sinyal seviyesinin düşmesi internet hızınızın düşmesine sebep olur.

DNS sunucunuzu değiştirin. Umarım çözülür… (Alıntı…)

Cevabınız


Başa dön tuşu