İlaç aldıktan sonra alkol almak sorun oluşturur mu?

Soru-CevapKategori: Genel Sorularİlaç aldıktan sonra alkol almak sorun oluşturur mu?
Ziyaretçi Staff sordu 3 sene önce

1 Cevap
cozum-merkezi Staff cevapladı 3 sene önce
Kullandığımız bazı ilaçlar, alkol ile birlikte alınması durumunda sağlık sorunlarına yol açarak, istenmeyen olaylarla karşılaşmamıza sebep olabilir. Bunun için kullandığınız ilaçların alkolle etkileşimleri olup olmadığını muhakkak kutuların üzerinden okuyarak, eczanıza, doktorunuza sorarak veya internette arama yaparak öğrenin.

Aksi durumda hiç beklemediğiniz bir anda beklemediğiniz sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Örneğin yeni bir ilaç kullanmaya başladığınız ve gece eğlenmek için arkadaşlarınızla birkaç kadeh içeceksiniz. İhmalkar olmamalı ve bilinçli bir şekilde davranmalısınız. Bir anlık dalgınlık veya ihmal sağlığınızda geri dönülemeyecek sorunlara yol açabilir. Bu yüzden ilaç kullanmaya başladığınızda veya hali hazırda kullandığınız ilaçların alkol ile olan etkileşimlerini mutlaka öğrenmelisiniz.

Daha çok yapılan bir hata olarak alkolden sonra baş ağrısı veya diğer problemler için evde bulunan ilaçları alarak iyileşebileceğinizi düşünmenizdir. Aldığınız ilacın alkolle alınmasında bir etkisi olup olmadığını araştırmanız gerekmektedir. Aksinde bünyenizi bilmediğiniz bir yönden tahrip edebilirsiniz.

Cevabınız

8
+
2
=Başa dön tuşu