Görme ve işitme engeller için semboller nelerdir?

Soru-CevapKategori: Eğitim-ÖğretimGörme ve işitme engeller için semboller nelerdir?
OBir sordu 1 sene önce

2 Cevap
misafir – 1 sene önce
Görme ve işitme engelliler için kullanılan sembollerden bazıları şunlardır. Engelli simgeleri Engelli simgeleri Engelli işaret sembolleri Bu da fiziksel engelli sembolü. Engelli simge

Alfa – 1 sene önce
Görme ve işitme engelliler için caddelerde ve tabelalarda kullanılan yukarıdaki semboller dışında iletişim amaçlı kullanılan sembollerde şu şekildedir.
Görme engelliler için okuma sembolleri.
Görme engellilerin kullandığı semboller kabartmalı sembollerdir. Harfler ve şekillerdeki kabartılar sayesinde körler parmakları ile şekle dokunduklarında o şekli veya harfi algılıyorlar. Buna parmak alfabesi de denilmektedir.
parmak alfabesi
Körler Alfabesi (Görme Engelliler Alfabesi)
Braille alfabesi veya Körler alfabesi; 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilmiş görme engelli insanların okuyup yazması için kullanılan bir alfabe yöntemidir. İki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşur. Her iki kolonda üçer nokta bulunur. Noktalardan her biri altmış dört farklı kombinasyondan birini oluşturması için farklı şekillerde dizilir.
Körler alfabesi

İşitme engelliler için işaret dili
İşaret dili
İşitme engellilerin kullandığı işaret dili yukarıdaki resimde açıklanmıştır.Fakat bunların eğitimini alan işitme engelliler bu alfabeyi kullanabilmektedir.Günümüzde bir çok işitme engelli kardeşimiz eğitimsiz durumdadır.Bunların eğitim alması için bizlerin de teşvik etmesi gerekir.

Cevabınız


Başa dön tuşu