Egitimde Heterojen ve Homojen Grup Nedir?

Soru-CevapKategori: Eğitim-ÖğretimEgitimde Heterojen ve Homojen Grup Nedir?
Z Caliskan sordu 2 yıl önce

1 Cevap
Düş Sokağı Staff cevapladı 2 yıl önce
Egitimde Heterojen ve Homojen Grup Nedir?

Eğitimde Heterojen Grup Nedir?

Homojen gruplar öğretmen açısından daha kolay gruplardır. Çünkü grup üyelerinin gereksinimleri çoğunlukla benzerdir. Ancak en az kısıtlayıcılık ilkesi karşılanamamaktadır. Heterojen gruplarda öğrencilere farklı beceriler öğretilmesi hedeflendiği için daha zor gruplardır.

Egitimde heterojen; farklı maddelerin bir araya gelmesiyle oluşan karışımların çoklu olması anlamına gelmektedir. Okullar, değerleri, inançları, ilgileri, yetenekleri, motivasyonları ve bakış açıları farklı

öğrencilerin bir araya geldikleri heterojen ortamlardır.

Eğitimde Homojen Grup Nedir?

Homojen karışım ya da türdeş karışım, her yerinde aynı özellik gösteren karışımlardır. Davis ve Rimm (1998) gruplama türlerini tam zamanlı homojen sınıflar, tam zamanlı karma sınıflar ve yarı zamanlı ya da geçici gruplamalar olarak üçe ayırmışlardır. Ayrı bir tanılama süreci, öğretim programı, değerlendirmesi olan özel okullar, tam zamanlı homojen sınıflara örnek olabilir.

Öğrencilerin fen liselerine giriş koşulları, öğretmenlerin seçimi ve farklılaştırılmış öğretim programıyla fen liselerinin ilk hâli özel yeteneklilere eğitim veren tam zamanlı ve homojen yetenek gruplamasına harika bir örnektir.

Cevabınız

19
+
9
=Başa dön tuşu