Bilgisayar hafıza kartını neden okumaz?

Soru-CevapKategori: Genel SorularBilgisayar hafıza kartını neden okumaz?
Ziyaretçi Staff sordu 1 sene önce

1 Cevap
ChipÇocuk cevapladı 1 sene önce
Kartın üzerinde SD HC yazıyorsa o kartı sadece bir SDHC yazan adaptörle okutabilirsin. Normal SD adaptörlerine takınca PC göremez…

Hafıza kartlarında en sık karşılaştığınız sorunlar nelerdir?

En fazla karşılaştığımız sorun verilerin kaybolması, fotoğrafların açılmaması.

Soğuktan-sıcaktan ve güneşten etkilenirler mi?

Hayır; soğuktan, sıcaktan ve güneşten etkilenmezler.

Suya dayanıklı mıdırlar?

İçlerinde microchip olduğu için suya dayanıklı değillerdir. Hatta bu tür bir sorunla karşılaşıldıysa eğer makineye takılmaması önerilir. Makineyi kısa devre etme riski çok yüksektir.

Darbelere dayanıklılıkları konusunda bilgi verebilir misiniz?

Düşmelere karşı dayanıklıdırlar ama ezilmeye değil. Micro drive olarak tabir edilen, daha çok bir kart gibi değil de hard-disk gibi çalışan kartlar ise düşmelerden de etkilenirler.

Orijinal bir kartla sahtesini ayırt etmek mümkün müdür?

Açıkça sahtekarlık o kadar iyi bir şekilde günümüzde yapılıyor ki pek tüketicinin fark edeceği durumda olmuyor. Ama güvenilir markalar buna pek izin vermiyor. Alışveriş yapılan yerlere dikkat etmek lazım. Güvenilir yerlerden almak lazım.

Hafıza kartları kaç kereye kadar silinip tekrar kullanılabilirler?

Hafıza kartları kırılıp paslanma olmaması durumunda neredeyse sınırsız miktarda veri kaydedilip silinebilirler. Çok uzun ömürlüdürler.

Makineye yanlışlıkla tersten yerleştirilirse, makineye ve karta ne tür zararlar verebiliriz?

Bu durumda kart yuvaları makine tarafında olan cf ise mutlaka bir servise gitmek zorundadır. Makinenin kart yuvasının içindeki pimleri kırar, kartın üzerindeki delikler bozulur veya tamamen kapanır. Sd ve mmc kartlarda kolay kolay ters takma durumu olmaz ama başarılırsa ters takmak makinenin içindeki kontaklar deforme olur. Yani yine bir servise görünmesi gerekebilir.

Kartımızı cep telefonu gibi manyetik alanların yakınında tutmanın bir zararı var mıdır?

Cep telefonu gibi manyetik alanda bir şey olmaz ama çok yüksek gerilim hatlarında zaman zaman yazılımlarının silindiği oluyor. Bu tür durumlarda formatlamakla kartı çoğu zaman kurtarıyorsunuz ama bazen de kurtulmadığı oluyor. O zaman da bilgisayardan biçimlendirebiliyorsunuz ama fotoğrafların kaybolma riski her zaman vardır.

Cevabınız

4
+
18
=Başa dön tuşu