Assosiasyon nedir?

Soru-CevapKategori: Genel SorularAssosiasyon nedir?
Düş Sokağı sordu 3 hafta önce

1 Cevap
Düş Sokağı – 3 hafta önce
Assosiasyon İngilizceden dilimize geçmiş olan bir kelimedir. İngilizce aslı association dur. Türkçe telaffuzu ise assosiasyon dur. Anlamı birlik beraberlik, dernek cemiyet demektir.


Assosiasyon alanları korteks’de bulunan yüksek integrasyon alanlarıdır. Üç grupta incelenir.

  1. Prefrontal assosiasyon korteks.
  2. Parieto-oksiputo-temporal assosiasyon korteksi.
  3. Limbik assosiasyon korteksi.
Assosiasyon kortekleri birçok gelişmiş fonksiyondan sorumludur. Bunlar istemli hareketler, duyumsal algılama, emosyonel davranışlar, kavrama,hafıza, lisan gibi fonksiyonlardır. Fakat her bir assosiasyon alanıbelirli bir fonksiyon üzerine yoğunlaşmşıştır.
Son çalışmalar göstermiştir ki bu alanlar aynı zamanda projeksiyon sahalarıdır ve thalamustan direk olarak birçok lif alırlar. Prefrontal lob, yapı ve fonksiyon bakımından anterior temporal lob ile ilişkilidir. Anatomik çalışmalar göstermiştir ki, dorsolateral prefrontal assosiasyon korteks’i posterior parietal assosiasyon korteksi ile de yakından ilişkilidir .Bu iki bölge assosiasyon korteksi’nin yoğun bir şekilde bağlantılı bölgeleridir. İkisi de birçok kortikal ve subkortikal yapılara projekte olmuştur. James Gdnadt ve Richard Anderso, çalışmaları sonunda görmüşlerdir ki posterior parietal nöronlar prefrontal nöronlar gibi deneğin görsel hedefe doğru yapacağı göz hareketlerini hatırlaması gereken zaman diliminde aktiftirler. Böylece aktiviteden sorumlu ünitelerin yapılması gereken göz hareketlerini spesifik yöne ve genişliğe yönlendirdikleri anlaşılıyor.

Cevabınız


Başa dön tuşu