Albert Einstein fotoğrafında neden dil çıkarıyor?

Soru-CevapKategori: Genel SorularAlbert Einstein fotoğrafında neden dil çıkarıyor?
hoby-can sordu 2 sene önce

1 Cevap
yogurtlu_pizza Staff cevapladı 2 sene önce
Einstein’ı yaptığı çalışmalarla değil de, dilini dışarı çıkarttığı fotoğrafıyla tanırlar.

Albert Albert Einstein’ın dil çıkarttığı fotoğraf

Bir fotoğrafında dili neredeyse çenesine kadar dışarıda olan bu bilim insanına, bu pozu verdiren şey ile ilgili de birçok hikaye duymuş olmanız muhtemeldir. Peki bu fotoğrafın gerçek hikayesi nedir?

Albert Einstein dil çıkarttığı fotoğraf

Great News Photos and the Stories Behind Them (önemli haber fotoğrafları ve arkalarındaki hikayeler) kitabının yazarı John Saber, olayın iç yüzünü kitabında detaylandırıyor.

Einstein, 72. doğum günü şerefine verilen davette, arkadaşları ve bilim insanları ile birlikte 14 Mart 1951 gecesinde Princeton Club’da buluşur. Oldukça kalabalık olan bu davette, çok sayıda da basın fotoğrafçısı yer alır.

Einstein’ın doğum gününün kutlandığı bu gecenin sonunda, Einstein da oldukça yorulur. Fakat, yine de sabırla fotoğrafçılara pozlar verir. Sonunda bir arkadaşı, Einstein’ı evine bırakmayı teklif eder ve binadan ayrılırlar. Fakat, Profesör tam araca bindiğinde, haber kameramanı Art Sasse, son bir fotoğraf çekebilmek için hızla yaklaşır. Sasse bu isteğini Einstein’a kibar bir şekilde söyler. Daha sonra olanları Sasse’nin kendi cümleleriyle ifade edecek olursak: “Einstein arkasını döndü ve dilini dışarı doğru çıkarttı, ve ben de fotoğrafını çektim.”

Fotoğraf yayımlandıktan sonra, Einstein da çok sevmiş olacak ki, fotoğrafın basılı halinden 9 adet sipariş edip bunları tebrik kartlarını süslemek için kullanmış.

Cevabınız

16
+
16
=Başa dön tuşu