2. Sınıf – Atatürk’ün Çocukluğu

02.04.2020
652
A+
A-

Atatürk anlatıyor:

– Çocukluğuma ilişkin ilk hatırladığım şey, okula gitmek meselesiyle ilgilidir. Bundan dolayı annemle babam arasında aşırı bir mücadele vardı.

Annem Zübeyde Hanım, ilâhîlerle okula başlamamı ve Mahalle Mektebi‘ne gitmemi istiyordu. Gümrük Dairesinde memur olan babam Ali Rıza Bey, o zaman yeni açılan Şemsi Efendi Okulu’na devam etmem ve yeni yöntem üzerine okumamdan yanaydı.

Sonunda babam işi ustaca bir biçimde çözdü. Öncelikle alışılmış törenle Mahalle Mektebi’ne başladım. Böylece annemin gönlü yapılmış oldu. Birkaç gün sonra da Mahalle Mektebi’nden ayrıldım ve Şemsi Efendi Okulu’na yazıldım.

Bir süre sonra zaman sonra babam öldü. Annemle birlikte dayımın yanına yerleştik. Dayım köy hayatı yaşıyordu. Ben de bu hayata karıştım. Bana görevler veriyor, ben de bunları yapıyordum. Başlıca görev tarla bekçiliği idi. Kardeşim Makbule ile birlikte bakla tarlasının ortasındaki bir kulübede oturduğumuz ve kargaları kovmakla uğraştığımızı unutamam.

Çiftlik hayatının öteki işleriyle de ilgileniyordum.

Böylece biraz vakit geçince annem, okulsuz kaldığım için kaygılanmaya başladı. Sonunda Selânik’te bulunan teyzemin evine gitmeme ve okula devam etmeme karar verildi.

Anneme haber vermeden askeri okul sınavlarına girdim ve başarılı oldum. Ortaokulda en çok matematiğe ilgi duydum. Az zamanda bize bu dersi veren öğretmen kadar bilgi sahibi oldum. Derslerin üstünde işlerle ilgileniyordum. Yazılı soruları yazıyordum. Matematik öğretmenim matematik konusunda yeteneğimin farkına varmıştı.

Öğretmenimin ismi Mustafa idi Bir gün bana dedi ki; “Oğlum, senin de ismin Mustafa benim de. Bu böyle olmayacak. Arada bir fark bulunmalı, bundan sonra adın Mustafa Kemal olsun!

O zamandan beri adım Mustafa Kemal kaldı.

Sırasıyla okuduğum okullar…

  1. Mahalle Mektebi
  2. Şemsi Efendi Okulu
  3. Selanik Ortaokulu (Bu okulu bitirmeden askeri ortaokula devam ettim)
  4. Selanik Askeri Ortaokulu
  5. Manastır Askeri Lisesi
  6. Harp Okulu,Harp Akademisi

Harp akademisini bitirdikten sonra Kurmay Yüzbaşı olarak askeri-lik hayatına başladım.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.