Silinebilir Kağıt Teknolojisi

Xerox’un geliştirdiği ve geçtiğimiz 2007’nin sonuna doğru duyurduğu silinebilir kağıt buluşu, TIME dergisinin 19 Kasım 2007 tarihli sayısında yayınlanan ve bu yılın en çok ses getiren buluşları arasında yer aldı.

TIME dergisinin çevre kategorisinde yer verdiği ve İz Bırakmadan başlığı ile duyurduğu Xerox’un silinebilir kağıt buluşu, kağıt üzerine basılı bilgilerin, 16-24 saat içinde kaybolmasına ve aynı kağıdın tekrar tekrar kullanılmasına imkan veriyor. TIME dergisi, yıllar önce ortaya atılan kağıtsız ofis kavramının gerçekleşmediğini ve Xerox’un silinebilir kağıt buluşuyla, bu miti ortadan kaldırdığını vurguladı.

Xerox’un Kanada’daki AR-GE Merkezi, teknolojinin kimyasal tarafı olan silinebilir kağıt ve bileşenleri üzerinde çalışırken, Xerox’un PaloAlto’daki PARC AR-GE Merkezinde ise silinebilir kağıt üzerine defalarca baskı yapacak yazıcı cihazının geliştirilmesi için çalışılıyor.

PARC’daki Xerox bilim adamları hali hazırda, farklı dalga boylarındaki ışıkları yazma kaynağı olarak kullanan prototip bir yazıcı geliştirdiler. Mevcut geliştirilen teknoloji, basılmış yazı ve görüntülerin zaman içinde doğal olarak kaybolmasını veya istenirse belli bir ısı seviyesinde anında ortadan kaldırılabilmesine imkan veriyor.

NoName

Eğitimci olup, internet ortamında hobi amaçlı yayınladığı sitelerle kullanıcılara doğru bilgileri ulaştırmayı hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu