Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır?

Sarı kantaron otunun faydaları  hakkında daha önce BURADAKİ konumda yer vermiştim. Şimdide harika bitkinin çayı nasıl hazırlanır konusunu aydınlatalım.

Sarı kantaron çayı nasıl hazırlanır?

Çayı hazırlamadan önce sarı kantaron nedir ve nelere faydası vardır bir göz atalım. Öncelikle bu bitki pek çok hastalığın tedavisinde alternatif iyileştirici olarak tercih edilmektedir. Özellikle her yerde yetişmesi mümkün olan bu bitki çoğunlukla Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika da yetiştirilmekte ve ticari olarak da satışı gerçekleşmektedir.

Ülkemizde çoğunlukla yeşillik alanların daha çok olduğu bölgelerde yetişen sarı kantaron bitkisi, her hangi bir bakım gerektirmeksizin yetişip çoğalmaktadır.

Çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeler, 3 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron ve 1,5 su bardağı sıcak su… İlk olarak suyu bir demlik veya ısıtıcının içerisine alıp kaynatalım. Su bir taşım kaynadıktan sonra ocağın üzerinden indirelim. Kurutulmuş olan sarı kantarondan bir su bardağının içerisine 3 çay kaşığı ilave edelim ve bitkinin üzerine de kaynamış olan suyu ilave edip bardağı ağzını bir kapak ile kapatalım.

İlgili içerikler

Bu şekilde sarı kantaron çayını yaklaşık 5-6 dakika kadar demlemeye bırakalım ve sürenin ardından afiyetle tüketelim. İsterseniz hazırladığınız çayın içerisine tatlandırmak için limon veya bal ekleyebilirsiniz. Sıcak veya soğuk olarak tüketebilirsiniz. Günde 1 veya 3 fincan tüketin. 4. veya 6. hafta sonunda 2 hafta ara verin.

Sarı Kantaron Çayının Sağlık İçin Faydaları

 • En önemli tedavi edici özelliği depresyon ve panik atak hastalığının tedavisinde kullanılmasıdır.
 • Avusturya’da yapılan bilimsel çalışmalarda hafif ve orta dereceli depresyon hastalarının % 67’sini tedavi ederek bu hastalıktan kurtardığı kanıtlanmıştır. Artık faydaları uzmanlar tarafından kabul edilmekte olan bu bitkiyi Almanya’da doktorların “Prozac” adlı depresyon ilacı yerine 20 kat fazla önerdikleri de American Journal of Natural Medicine’de yayınlanan istatistiklerde dile getirilmektedir. Yine British Medical Journal’de yayınlanan 23 farklı araştırmada bu durumu doğrular mahiyette aynı sonuca varıyor.
 • Ülser ve gastrit sorunu olan kişiler sarı kantaron çayı oldukça faydalıdır.
 • Faydasından yararlanmak için ise günde bir su bardağı ölçüsünde sarı kantaron çayı içilmesi yeterli olacaktır.
 • İştah açıcı özelliği vardır ve gün boyu kendinizi dinç hissetmenize yol açar.
 • Vücuda kuvvet verdiği gibi kas gevşetici özelliği de vardır ve olası kramp sorunlarına iyi gelir.
 • Sarı kantaron çayının ateş düşürücü etkisi fazladır ve yüksek ateşi olan kişilerin iyileşmesinde fayda sağlar.
 • Bronşit hastalığına iyi geldiği gibi bronşların açılmasında da faydalı bir çaydır.
 • Bağırsak kurtları diye adlandırılan tenya ve solucanların düşürülmesinde faydalıdır. Aynı zamanda çay günlük olarak tüketildiğinde, bağırsak hastalıklarına ve bağırsak iltihaplanmasına karşı kişileri korur.
 • Menopoz döneminde pek çok bayan da görülen ateşlenme ve terleme sorunlarını giderir. Ayrıca kadın hastalıklarına karşı da koruyucu özelliği vardır.
 • Nezle, grip ve soğuk algınlığının giderilmesinde sarı kantaron çayı etkilidir.
 • Zona hastalığın iyileşme sürecinde sarı kantaron çayı önemli etkilere sahiptir.
 • İdrar yolu iltihaplarının giderilmesinde faydalıdır ve böbrek hastalıklarına karşı kişileri korur.

Sarı Kantaron Çayını Hazırlarken Dikkat Edilecek unsurlar

 • Öncelikle kurutulmuş kantarondan çay hazırlayacak iseniz bitkiyi önce bardağın içerisine ilave etmeniz ve üzerine de sıcak suyu boca etmeniz gerekir. Aksi halde suyu önce bitkiyi de sonra ilave ederseniz bitkinin suyun üzerinde kalmasına yol açar ve çözümlenmesini zorlaştırabilirsiniz.
 • Bardaktaki kurutulmuş kantaronun sıcak suyu ilave ettikten sonra bardağın üstünü kapatın ve buharın dışarıya çıkmasını engelleyin. Böylelikle bitkinin bileşenleri açığa daha çabuk çıkacaktır.
 • Su ile kurutulmuş kantaronu buluşturduktan 5-6  dakikan sonra yudumlamaya başlayın. Demlenme sürecini uzatır iseniz faydalarının yok olmasına sebebiyet verebilirsiniz.
 • Çayınızı her seferinde taze olarak hazırlamanızı tavsiye eder ve sağlık için fazla beklemiş bitki çaylarını içmemenizi öneririz.

BanuSu

Kuaför ve güzellik uzmanı olarak kendi işini yapan, internetten kopamayan, gülmenin, kaliteli zaman geçirmenin insan yaşamına pozitif katkısına inanan biri...

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu