Mantarlar ve Bitkisel Çözüm

3
2782

Mantar hastalığı nedir?
Mantarlar, bir tür yaşayan canlılardır. Bulunduğumuz mekanlarda ve vücudumuzda bakteriler gibi pek çok mantar organizması bulunur. Bu mantarlar, uygun ve elverişli ortamı buldukları zaman vücutta faaliyete geçerler ve hastalığa sebep olurlar.

Mantarlar için en elverişli ortamlar nelerdir?
Mantarlar en çok nemi severler. Nemli, hava almayan ve en önemlisi temiz olmayan vücut bölgelerinde hemen yerleşirler. Üstelik sadece yerleşmekle kalmayıp, vücuda yayılırlar. Çok çabuk ürerler, kendilerine vücudumuzda geniş bir yer edinmek için uğraşırlar. Nemin yanı sıra mantarların çok sevdiği diğer ortamlar da, pişik olan ve tahriş olmuş bölgelerdir.

Mantar hastalığı bulaşıcı mıdır?
Mantar hastalığının bulaşması son derece kolaydır. Özellikle toplu kullanımlara açık mekanlarda kendilerine çok rahat yeni vücutlar bulurlar. Spor tesisleri, havuzlar, hamamlar, abdest alınan yerler, okullar, güzellik-jimnastik salonları, plajlar vs. yani mantar hastalığına yakalanmamız son derece kolaydır. Ancak unutmamalıyız ki bu hastalıktan kurtulmak da önemsediğimiz takdirde yine basit olacaktır.

Kaç çeşit yüzeysel mantar hastalığı vardır?
Mantar hastalıkları çok çeşitli olmakla birlikte, biz size burada ülkemizde en sık rastlanan türlerinden söz edeceğiz. Ayak mantarı, el mantarı, kasık mantarı, vücut mantarı, saçın ve kıllı derinin mantar hastalığı ,tırnak mantarı

Ayak mantarı nedir?
En sık rastlanan mantar hastalığı türü ayak mantarıdır. Nemli ve hava almayan ayakkabılar, değiştirilmeyen çoraplar ya da havuzlardan, spor salonlarından kapılan mantarlarla ayaklar çok kolay enfekte olurlar. Hastalık, genellikle ayak parmaklarının arasında pişik benzeri bir görüntü ve sulanma, kaşıntı, kızarıklık ve kötü koku ile başlar ve hızla ayağın üst yüzeyine doğru ilerler. Hastalıklı parmakların tırnakları kalınlaşır ve şekilleri bozulur. Bazı durumlarda ayak tabanının derisi kalınlaşır ve pul pul olur.

El mantarı nedir?
Tıpkı ayak mantarları gibi el mantarı da nemli ve ıslak ortamı sever. Özellikle eli çamaşırdan ve bulaşıktan çıkmayanlar el mantarına daha kolay yakalanabilirler. El mantarının ilk belirtileri özellikle elin ikinci ve üçüncü parmakları arasında oluşan ve avuç içine doğru yayılan kaşıntı ve kızarıklardır. Daha sonra bu bölgelerde beyaz lekeler görülür.

Kasık mantarı nedir?
Daha çok erkeklerde görülür. Her iki kasıkta da olabilir. Hastalığın tekrarlama olasılığı yüksektir. En önemli belirtisi ciddi bir kaşıntı hissi, kızarıklıktır. Dar giysiler ve şişmanlık, mantarın gelişmesini körükler.

Vücut mantarı nedir?
Vücut mantarı, kollarda, bacaklarda, özellikle sık terleyen ve nemli kalan göğüs aralarında, koltuk altlarında ve vücudun büklüm yerlerinde görülür. Hastalığın ilk belirtisi diğer mantar türlerinde olduğu gibi kaşıntı ve kızarıklıktır. Hastalıklı bölge önce kızarır, kabarır, ardından halka halka yayılır.

Saçın ve kıllı derinin mantar hastalığı nedir?
Saçın ve saç derisinin mantar hastalığı genellikle çocuklarda görülür. Halk arasında bu hastalığa yaygın olarak saçkıran da denir. Saç derisinde tek ya da çok sayıda halka şeklinde gri kabuklu belirgin saçsız bölümler oluşur. Hafif kaşıntı ve kabarıklık göze çarpar. Kıllı deri mantarı ise özellikle erkeklerin sakallı bölgelerinde görülür. Belirtileri ve görünümleri tıpkı saç derisi mantarında olduğu gibidir.

Tırnak mantarı nedir?
Tırnak mantarı halk arasında çok yaygın olan bir mantar türü olmakla birlikte pek fazla önemsenmez. Oysa tırnak mantarı hem estetik olarak oldukça çirkin bir görünüm sergiler, hem de diğer sağlam tırnakları da kolayca enfekte ederek, hastalığın ilerleyen safhalarında tırnağın ciddi olarak iltihaplanmasına hatta yok olmasına bile neden olabildiği gibi, bazı alerjik durumlara da zemin hazırlayabilir. Tırnak mantarı en çok ayak tırnaklarını tutar. Bunun en önemli nedeni ise yaygın olarak görülen ayak mantarıdır. Çünkü ayakta yerleşen mantar kısa sürede tırnaklara da geçebilir. Tırnak mantarının ilk belirtileri genelde kalınlaşan ve doğal parlaklığını kaybeden tırnaklardır. Genellikle törpü veya tırnak makası ile tırnağın kalınlaşan kısımları yok edilmeye çalışılır. Bu davranış tırnak mantarının daha da ilerlemesine ve yayılmasına neden olur. Öyle ki önceleri mantarın etkisiyle beyazdan sarımtırak bir renge dönüşen tırnak, daha sonraları sarı, mat, üzeri çizgili kalın bir yapı kazanır.

Vajinal mantar belirtileri nedir?
Kadınlarda genellikle organda tahriş ve akıntı vardır. Kaşıntı ve yanma da önemli şikayetlerdir. Kaşımak nedeniyle vulva şişebilir ve çatlaklar oluşabilir. ilişki sırasında ağrı hissedilebilir akıntı beyaz, peynirimsidir erkekler genellikle şikayetsiz taşıyıcılar şeklindedirler nadiren idrar yapılan yerden hafif bir kaşıntı olabilir özellikle ilişkiden sonra erkekler yanma ve tahriş hissedebilirler ciddi olgularda organ başında aşınmalar, çatlaklar olabilir.

MANTARLARA BİTKİSEL ÇÖZÜM Bu başlık ile ilgili konuya ulaşmak için alttaki Sayfa 2 linkine tıklayınız…

3 YORUMLAR

  1. necla75 için yorum yazıyorum..ben 2 ay önce ÇAMDER BİTKİSEL SICAK SU KÜR uygulaması yaptım..allah razı olsun sağlığıma kavuştum..ilk 5 gün zahmetli sonrası krem sürme ..ama mutlaka kullanmadan önce tırnakları ete kadar törpülemek şart..ben bir tanesini tam törpülemedim o tırnağım da çok fayda sağlamadı..çamder ürünü yapanı aradım, beyfendi bi kür daha gönderdi ondan ücret almadı.öenmli olan mantarı geçirip daha çok kişiye referans vermeniz bizim için paradan daha önemli dedi. zaten çok da pahalı değil denemkten zarar gelmez kısaca..

  2. iyi akşamlar diliyorum herkeze..bende tırnak mantarı var. hemde 2 parmağımda yıllardır nçözüm bulamadım..lanet bişey burda bitkisel bir tarif verilmiş kullanan oldumu yöntemi. Ben yakın çevremde ÇAMDER BİTKİSEL SICAK SU KÜR uygulaması duydum.kullanıp fayda gördüm diyen bir iş arkdaşım var ama benim ki ondan daha kötü durumda diye düşündüğümden işe yararmı emin olamdım. Bu çamder denen ürünü kullananlar varsa yorum yazabilirmi? ürünü incvelemek isterseniz adresini vericem.. belki siz cesaret eder denersiniz..ben çok çekiniyorum bu bilinmeyen ürünlerden..ama 5 gün kullanılıp 30 gün sonra değişimi gör diyorlar.neyse yorum yazın bende bakayım işime.

    • merhaba necla, soruna istinaden ben kullandım. 45 gün içinde düzelme başladı 3 ay gibi tırnak mantarı kalmadı. bende ayak ve el parmaklarımda vardı. tavsiye ederim çamder i

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz