Daha Sağlıklı Olmanın 18 Kolay Yolu

Yeni yılda alacağınız küçük kararlar bile, sağlıklı olmak ve sağlıklı yaşlanmak için büyük adımlar atmanıza neden olacaktır. İşte sağlıklı bir yaşam için size yardımcı olacak bazı ipuçları…

Sağlıklı yaşam ve sağlıklı yaşlanmak için yapılması gerekenler
 1. Bir mola ver. Küçük çocuklara mola verdirmenin nedenleri vardır: Bu, stresli veya sıkıcı bir durumdan kurtulabilmelerini sağlayarak daha sağlıklı gelişmelerini sağlar. Yetişkinlerin de buna ihtiyacı var.
 2. Olumlu bir tutum benimse. Araştırmalara göre bu durum, fiziksel ve psikolojik sağlığınızı iyileştirecek ve daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır.
 3. Organik beslen. Sürekli olarak bu mümkün olmasa da elinizden geldiğince organik beslenmeye özen gösterin. Bu durum yaşam kalitenizi ve sağlıklı yaşamanıza çok büyük katkı sağlayacaktır.
 4. Vücudunu dinle. Fiziksel olarak çok zorladığın zaman, vücudun sana doyduğunu, utkun geldiğini, yorulduğunu vs çok şey söyleyebilir. Dinlemek, vücudunuzun ihtiyaçlarını görmezden gelmekten kaynaklanan sayısız sağlık sonuçlarını kurtarabilir.
 5. Hataları öğrenme deneyimleri olarak kullan. Kendinizi sürekli suçlamak yerine, bir hata yapmanın en azından denediğiniz anlamına geldiğini fark edin. Yapılan hatalar size yaratıcı olmayı öğretmek, anlayışınızı derinleştirmek, kaçırmış olabileceğiniz bir şeyi ortaya çıkarmak ve bir dahaki sefere daha farklı ve daha iyi yapmanın bir yolunu bulmak için fırsat sunduğunu unutmayın.
 6. Alkolü azalt. Hissetmeseniz veya görmeseniz bile, alkol vücudunuzdaki her organı özellikle de karaciğeri olumsuz etkiler.
 7. Günlük egzersiz yap. 10 dakika bile olsa bir fark yaratabilir. Egzersiz yaşlanma belirtilerini azaltabilir ve kemik yoğunluğunu, kan basıncını, yağsız kas kütlesini, kolesterol seviyelerini ve uykunuzu iyileştirebilir.
 8. Daha fazla yürü ve daha az otur. Ortalama bir insanın günde 12 saat geçirdiği ve her yıl 3,2 milyon ölümün fiziksel olarak inaktif olmasıyla ilgili olduğu tahmin edilmektedir. İş için oturuyoruz; işe gidip gelmek için oturuyoruz; akşam yemeği için oturuyoruz; ve yemekten sonra televizyon izlemek için oturuyoruz. Bilim daha az oturmanın , ayakta durmanın ve daha fazla hareket etmenin faydalarının sayılamayacak kadar çok olduğunu anlatıyor bize.
 9. Telefonu kullan. Evet, kısa mesaj veya e-posta için telefonlar daha kolay ve hızlı olabilir, ancak bir telefon görüşmesinin yerini asla tutmaz. Sesi  duymak sizi daha pozitif ve enerjik yapacaktır..
 10. Daha fazla lifli yiyecek ye. Birçoğumuz yeterli miktarda lifli yiyecekler yemiyoruz. (günde 20 ila 35 gram). Bu durumu ihmale etmeyerek divertiküloz, kabızlık, yüksek kolesterol düzeyleri ve yüksek kolorektal ve meme kanseri riskini önlemeye yardımcı olacak bir yaşama bir adım atmış olursunuz.
 11. Zamana hakim ol. Vaktinizi nasıl harcadığınızı kontrol ederek kendinizi zorlamayın ve daha fazla kendinizi rahat bırakarak tükenmişlik, kızgınlık ve stresten kaçının.
 12.  Egzersiz rutinini değiştir. Gün geçtikçe aynı şeyi yapmak sıkıntı ve tükenmeye yol açabilir. Spor salonunda veya aktivite yaptığınız ortamlarda farklı yerler deneyin. Yeni aktiviteler keşfedin, dışarı çıkın ve spor salonunda egzersiz yapmak yerine yürüyün.
 13. Yatmadan önce rahatla. Yatağa girmeden önce banyo yapın, biraz uzanın, bir kitabın tadını çıkarın veya basit nefes alıştırmaları yapın. Sadece 5 – 10 dakika, sizin rahatlamanız için yeterli olabilir.
 14. Bir liste yap. Yapmanız gereken her şeyi hatırlayacağınızı düşünebilirsiniz, ancak bu sizi yanıltabilir. Bu unutma durumları ise strese  yol açacaktır (randevularınızı kaçırmak gibi). Yaşamınızı organize etmek kendinizi pozitif hissetmenize neden olacaktır.
 15. Dışarı çık. Araştırmalar, grup doğa yürüyüşlerinin depresyonu ve stresi azaltmaya ve refahı artırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Dışarıda vakit geçirmek aynı zamanda daha iyi uyumanıza, konsantrasyon seviyenizi artırmamıza ve duygusal bozukluklardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.
 16. İşten ayrılmak. Her ne kadar olumlu bir cümle olarak görünmese de tükenmişlik ve performanslarındaki bozulmaların önlenmesi için bir molaya ihtiyaç var.
 17. Daha fazla gülümse. Bir gülümseyiş sadece seni daha iyi hissettirmekle kalmaz, başkalarını da mutlu eder. Ağzınızın köşelerini açma eylemi sinirsel noktaları harekete geçirir ve ruh halinizi olumlu hale getirir. Birine gülümsemek, çekici ve samimi görünmenizi sağlar.
 18. Biraz kuvvet eğitimi yap. Sadece kolların ve bacakların estetiği için değil, daha güçlü kaslar esnekliğinize, stresinize, ruh halinize ve duruşunuza yardımcı olabilir ve metabolizmanızı düzenleyebilir, sizi erken ölüm ve sakatlıkların en yaygın nedenlerinden koruyabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz