Lavanta Yağı ve Faydaları

Lavanta yağı, tüm bitki yağlarının arasında en etkili kokusu olan yağdır. Lavanta yağı ne işe yarar nerelerde kullanılır ve Lavanta yağının faydaları nelerdir? Bu soruların yanıtlarını bu yazımızda bulacağız. Lavanta yağını sadece cildimizi güzelleştirmek için kullanmıyoruz. Aynı zamanda ev temizliklerimiz içinde kullanıyoruz.

Lavanta Yağı ve Faydaları
12.04.2013
A+
A-

Deride ki kurumaya bağlı çatlaklıkları kapatması lavanta yağının en belirgin özelliklerinden birisidir. Kullanımı ise çocuk oyuncağı denilecek kadar kolaydır. Kuru ve çatlak bölgelerin üzerine dökülerek o bölge ovulur. Bir iki gün içinde kuruluk ve çatlaklıklar ortadan kaybolarak yok olur.

Lavanta yağının diğer özelliği ise ter kokusunu önlemesidir. Bir damla lavanta yağını koltuk altımıza sürersek eğer ter kokusunu önler ve gün boyunca etkin sonuç etkisini gösterir.

Doğanın mucizesi olan lavanta bitkisinin yağı saçlar üzerinde de çok etkisi vardır. Saçımızda birçok sebepten meydana gelen kepekleri arındırmak için, saç dökülmesini önlemek için ve saçların uzaması içinde kullanılır. Yağı saçlarınıza dökerek beş dakika boyunca masaj yaparsanız ve masajdan sonra bol su ile yıkarsanız zamanla verdiği etkiyi göreceksiniz.

Dudakların üzerinde de etkisi olan lavanta yağı hem çatlayan dudakları iyileştirmede hem de dudak üzerinde çıkan uçukları gidermede etkin sonuç gösteriyor. Sadece lavanta yağını dudaklarınıza ve uçuğunuza sürecekseniz. Bir damlası bile iş görüyor.

Birçok etkisi olduğunu söylediğim lavanta yağı her türlü yanıklarda da işe yaradığını vurgulamak istiyorum.

Kapatma etkisinin olduğu lavanta yağı kesik ve yaralarda da etkin bir sonuç gösteriyor. Kesik veya yaranın üzerine bir iki damla lavanta yağını damlattıktan sonra bakterileri öldürdüğü için yaraların düzelmesini sağlıyor.

Birçok hayvan sokmasına karşı etkisi de olan bu mucize yağın böcek sokması, arı sokması ve sinek sokması sonrasında oluşan şişkinlik ve kaşıntıya karşıda çok iyi geliyor. Sadece bölgenin üzerine bir iki damla lavanta yağı damlatmak yeterli.

Ayrıca birçok sebepten kanayan burnumuz içinde iyi bir doğal ilaç. Bir bez parçası üzerine lavanta yağını damlattıktan sonra burnumuzun üzerine koymamız ve bir dakika boyunca bekletmemiz yeterli olacaktır.

Uyku sorunu çekenler içinde bire bir etkili olan bu mucize yağ yatağınızın, yorganınızın ve yastığınızın üzerine dökülerek rahatlıkla uyumanızı sağlayacaktır.

 

Bunların dışında evinizde temizlik amacı ile kullanabileceğiniz lavanta yağını çamaşır makinenizde, evin içi güzel kokması için sprey şeklinde de kullanabilirsiniz. Çamaşır makinenize koymak için çamaşırlarınızın sıkılma zamanını beklemelisiniz. Çamaşırlarınız sıkılacağı zaman lavanta yağını makinenizin içine koyarsanız eğer çamaşırlarınız hem güzel kokmuş olacak hem de yumuşak olmuş olacaktır. Aynı zamanda bir cam sil şişesi gibi bir şişenin içine bir miktar su koyarak ve altı yedi damla lavanta yağı damlatarak evinize sıkarsanız eğer hem güzel kokmasını sağlayacak hem de evin içinde ki böceklerden korunmuş olacaksanız.

Doğanın mucizesi olan bu lavanta hemen hemen tüm dünyada yetişirken Türkiye’de Akdeniz ve Marmara bölgelerin de yetişiyor. Lavanta yağını ise aktarlarda bulabilirsiniz

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.