Cilt kuruluğuna doğal bakım

Kış döneminde havadaki nem kaybı, kalorifer sisteminin havadaki su ve nemi azaltması ve soğuk hava dolayısıyla terlemedeki azalma, cilt kurumasını artıran nedenlerdir.

Kuruyan cildimize doğal bakım yapalım

Cilt kuruluğunun ana nedeni cildin ihtiyacından daha az su ve yağ bulundurması yani yeterince nemlenmemiş olmasıdır. Bu stil ciltler genellikle yıpranmış görünümlüdür ve devamlı bir “gerilme” hissi verir. Esnek olmadıkları için gözenekleri daha sıkı olan bu stil ciltler genellikle incedir. malesef büyük şehirlerde sık sık karşılaşılan bir problem olan kireçli su kullanımı da bu problemi artırır.

Kışın cilt hassaslaşır ve lekeler, kırışıklıklar meydana gelir. Cildinizi evde hazırlayacağınız doğal ürünlerle besleyip, canlılık ve tazelik kazandırabilirsiniz.

Hava şartlarından kuruyan ve çatlayan yüz, el, dudak, ayak ve küçük bebekleriniz için bazı bakım formülleri verebiliriz. Krem ve yağ karışımlarını yaparken cam kaplar kullanmanız ve soğuk yerde saklamanız gerektiğini hatırlatalım.

1- Kuruyan, gerilen, pul pul olan ciltler için besleyici krem: Birer çorba kaşığı balmumu, badem yağı, kayısı yağı, buğday yağı, lanolin ve bir tatlı kaşığı gül suyunu ben-mari usulü (cezveyi başka bir kaptan çıkan buharın üzerinde tutarak) eritin. Soğuyuncaya kadar karıştırın ve cam bir kavanoza koyun. Gece yatmadan önce, banyodan sonra ve soğuk havada dışarı çıkarken tüm aile kullanabilirsiniz. Krem göz altı kırışıklıklarını açtığı için göz çevresine de rahatlıkla sürebilirsiniz.

2- Besleyici maske: Bir parça muzu ezin. Bir çay kaşığı bal veya hazırladığınız krem muz ya da badem yağı olabilir. Bunları karıştırıp yüzünüze sürün 20 dakika beklettikten sonra yıkayın.

3- Çatlayan dudaklar için besleyici krem: 1 çorba kaşığı kakao yağı ve bir çorba kaşığı badem yağını ben-mari usulü eritin ve karıştırın. Çatlayan, kuruyan dudaklarınıza dilediğiniz aralıkla sürebilirsiniz.

4- Yıpranmış çatlayan eller için: Biraz balın içine birkaç damla limon sıkın ve karıştırın. Bu maske ellerinizi alerjiye karşı korur, besler, yumuşatır. Bu uygulamayı haftada bir yapın. Ellerinizi yıkadıktan sonra hazırladığınız kremden sürün.

5- Yıpranmış ayak bakımı kremi: 40 gram badem yağı, 1 çorba kaşığı bal mumu, 1 çorba kaşığı gliserini ben-mari usulü eritin. Karıştırırken bir çorba kaşığı gül suyunu ilave edin. Soğuyunca kavanoza doldurun ve ayaklarınıza masaj yaparak uygulayın.

6- Kırılan tırnaklar, çatlayan tırnak etleri için: Bir fincan saf zeytinyağına bir tatlı kaşığı limon suyu katın. Her akşam buna parmaklarınızı batırın ve beş dakika beklettikten sonra silin.

7- Bebeklerinize soğuk algınlığında ve bronşitte uygulayacağınız masaj yağı:

Eşit miktarda sarı şişeden alınan siyah susam yağı ve hardal yağı karıştırılarak göğüs kafesine masaj yapılır. Veya susam yağına 10 gr okaliptüs yağı karıştırılıp sürülür. (Bu son derece rahatlatıcıdır.) Bebeklere kışın hardal, yazın Hindistan cevizi yağı, baharda susam yağı kullanılır.

Cilt kuruluğuna doğal bakım hakkinda aciklamalar Cilt kuruluğuna doğal bakım konusunda bilgiler.
Anahtar Kelimeler:Cilt kuruluğuna doğal bakım, Cilt kuruluğuna doğal çözümler, cilt kuruluğu için ne yapmalı, cilt kuruluğunda hangi doğal ürünler kullanmamalı,cilt kuruluğunda hangi doğal ürünler kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz