Cilt Bakımı ve Limonun Önemi

Cilt Bakımı ve Limonun Önemi
24.06.2017
167
A+
A-

Cilt bakımı konusunda limon aklınıza gelmeyecek bir çok özelliği bünyesinde barındırıyor. Limon teknik olarak meyve kabul ediliyor ve 1 adet limonun suyu günlük C vitamini ihtiyacının %36’sını tek başına karşılıyor.

Cilt Bakımı ve Limonun Bilinmeyen Özellikleri

Limon, tam anlamıyla bir mucize. Onun sadece bizim hastalıkta ya da susuzlukta yanımızdan ayırmadığımız bir meyve olmasının dışında, gerçek bir güzellik bombası olduğunu biliyor musunuz? Aknelerde ya da sararmış tırnakları beyazlatmada etkisi inanılmaz.

Limonu seviyoruz. Özellikle de içinde gizli olan aromasının gücünü. Limon bizi sadece soğuk algınlığından korumakla kalmıyor, aynı zamanda o çok pahalı kozmetiklere alternatif olarak güzelliğimize güzellik katmaya yardımcı oluyor. C vitamin, kalsiyum, magnezyumun yanı sıra cildimizin, saçlarımızın ve tırnaklarımızın yapı taşlarını mineral ve antioksidalarla güçlendiriyor.

Limonu cilt bakımında nasıl ve hangi cilt problemlerine karşı kullanabiliriz?

1. Limon, cildimizi siyah noktaların oluşmasından koruyor. Antibakteriyel özelliği aknelerle savaşta onun doğal bir alternatif haline getiriyor. Bunun için de limonu ikiye kesmek ve sulu yüzeyini ciltte gezdirmek yeterli. Ayrıca suyunu sıkarak içine birkaç damla bal damlatarak siyah noktalardan kurtulmak için bir silah haline getirebilirsiniz. Bu karışımı cildinizi o özel bölgelerinde 5-10 dakika bekletin ve sonra soğuk suyla durulayın.

2. Limon, yara izlerinin rengini açıyor. İçindeki doğal meyve asidi sayesinde pigment lekelerinin ve yara izlerinin rengini açıyor. Ancak dikkat! Yaralarda ve küçük kesiklerde kullandığınızda çok fazla canınız yanabilir.?

3. Limon, dişleri beyazlatıyor. Profesyonel diş beyazlatma ürünleri çok pahalı mı? O zaman ev yapımı bir alternatife ne dersiniz? Kabartma tozu ve limon suyunu karıştırın, bir parça pamukla dişlerinize sürün. Ama sadece bir dakika olsun… Çünkü limon suyu diş etlerinizi yakabilir. Sonrasında ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

4. Limon, yağlı ciltlere bire bir. Yağlı cildinizi dengeleyebilmek için her türlü yolu denediniz. Bir de benim önerimi denemek ister misiniz? Akşamları limon suyuna batırdığınız bir parça pamuğu yüzünüzde gezdirin. Yüzünüzü ertesi sabah yıkayın. Gerçekten gördüğünüze inanamayacaksınız.

5. Limon, tırnakları güçlendiriyor. Raflarda kozmetik markalarının pek çok tırnak güçlendirileri mevcut. Limon da onlarla aynı etkiyi gösteriyor, üstelik oldukça doğal yollarla. Zeytinyağıyla limon suyunu karıştırın ve tırnaklarınızı masaj yaparak yedirin. Her türlü kırılgan ve yumuşak tırnakları güçlendirmesinin yanı sıra sararmış yüzeyin de rengini açma etkisine sahip.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.