Sınıf Kütüphane Programı 1.1

Sınıf Kütüphane Programı, daha önceden okul kütüphaneleri için yayınlanan hemen tüm özellikleri taşımakla birlikte, sınıf için gerekli olmayacak bazı bölümler çıkarıldı ve birkaç yeni düzenleme yapıldı.

Programın 1.0 versiyonunu BURADAN inceleyebilirsiniz.

Sınıf Kütüphane Programın ilk çalıştırılmasında kullanıcı adı : admin, Şire 1 dir. Daha sonra başka kullanıcılara yetkiler verebilir kendi profilinizi düzenleyebilirsiniz. Program menüleri oldukça sade işlevselliği ise yüksektir.

Sınıf Kütüphane 1.1 Programında İstatistik bölümüne yeni eklenen özellik sayesinde http://e-okul.meb.gov.tr adresine kitap girişleri daha da kolaylaştırıldı. Kitap adını buradan bir tuşa basarak kopyalayıp e-okul sistemine sistemine yapıştırabilirsiniz. Ayrıca aynı bölümde Kitap türü ve Sayfası net şekilde görünüyor. İstatistik bölümüne eklenen kitaplar tarih sırasına göre eklenecektir. Ama siz bölüm başlıklarına tıklayarak diğer bölüm sıralamalarını da yaptırabilirsiniz.

İstatistikle ilgili resmi incelediğinizde programda görünmeyen Okuma Listesi adlı bir buton göreceksiniz. Bunu aktif etmek için 3. numaralı alanda fare ile dolaştığınızda yazılabilir bir alana rastlayacaksınız. Bu kutucuğa 1 yazmalısınız.  1 numara ile gösterilmiş butonlar ise ilgili alandaki yazıyı kopyalamak içindir.

Programda tüm bölüm listelerinin başlıklarına tıklayarak A-Z ve Z-A sıralaması yapabilirsiniz. Örneğin herhangi bir listede istediğiniz kriterin başlığına tıklayıp listeyi sıralatabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.  Ayrıca Kitap Listesi Bölümünde liste üzerine sağ klik yaparak ulaştığınız menüde de işlerinizi kolaylaştıran kısayaollar görünecektir. Böylece görünüm ayarları yapabileceğiniz gibi bazı menülere de hızlı ulaşabilirsiniz.

Program Özellikleri:

 • Kitap girişlerinde kitap türü yazılabilir.
 • İstatistikler bölümünde öğrencilerin okdukları kitap sayıları, ad ve türleri tek tıklama ile görülebilir.
 • Yeni kitap ve kitaplara ait detayları girebilir, silebilir, düzenleyebilir, arşive gönderebilir, ödünç verebilir, geri alabilir.
 • Okunan kitaplarla ilgili detaylı istatistikler tutabilir. İade süresi program içinden belirlenebilir.
 • Bütün bölümlerin yazıcı çıktıları alınabilir. Ayrıca detaylı yazdırma, kitap geciktirenlerin listesini alma gibi özel çıktılar alınabilir.
 • Bölümlerde kriterlere göre arama ve öğrencilerdeki kitap bölümünde tarihe göre filtrelemeler yapılabilir.
 • En çok okunan kitaplar, en çok okuyanlar ve kimlerin hangi kitapları okudukları vs izlenebilir.
 • Kitap alışverişlerini sadece kitap kodlarını ve üye numaralarını girerek gerçekleştirebilirsiniz.
 • Program başlığında kurumunuzun adını görebilirsiniz.
 • Kullanıcı profilleri düzenleyebilir, kullanıcılara program üzerinde istediğiniz yetkileri verebilirsiniz.

download id=”70″ – Link geçici olarak kaldırıldı…

Önceki Sürümü Kullananlar İçin;

Sınıf Kütüphane 1.0 kullanmış olanlar, eski veritabanı üzerinde değişiklik yapmadan programı kullanamazlar. Eğer eski verilerinizi kullanmak istiyorsanız; programın kurulu olduğu dizindeki Data.mdb dosyasını M. Access ile açıp OkumaSayisi adlı taployu tasarım görünümünde açarak Sayı ve Tarih alanlarını eklemelisiniz. Sayı alanıözelliğini sayı, Tarih alanının özelliğini ise Tarih/Saat şeklinde seçip alt özelliklerden Kısa Tarih seçimi yapmalısınız. Ancak M. Access üzerinde denetim sahibi değilseniz yapacağınız hata programın çalışmamasına neden olacaktır.

61 YORUMLAR

 1. Merhaba öncelikle emeğinize sağlık çok güzel program olmuş. Fakat veri tabanından yedeğini aldığım dosyayı çalıştırmak isteyince şifre istiyor 1 olan asıl şifreyi denedim olmuyor. Orada kullanmam gereken şifre nedir?

 2. Merhaba,
  elinize sağlık kullanışlı pratik bir program. Taşrada bir okul için gönüllü olarak buna benzer bir program yazacaktım sonra sizinkini görünce vazgeçtim. Alıp kullanmalarını önerdim. Bir kaç nokta var eğer size de mantıklı gelirse değişmesi gereken. Demirbaş numarası kitap eklemede 4 haneli arama ekranında daha fazla haneli. Özellikle – veya / lü kitap girişlerine izin vermesi birçok sorunu çözecektir. Onun dışında ufak tefek sıkıntıları mevcut ancak gözardı edilebilir çünkü kullanışlı olmuş. Tekrar tebrik ederim.

 3. Merhaba bu programı kullanıyorum fakat bilgisayarımı formatlamam gerekli,bunun için programın içindeki dataları nasıl yedekleyebilirim.Ayrıntıl yazarsanız sevinirim teşekkürler

  • Programın kurulu olduğu dizini komple yedekleyebilirsiniz ama buna gerek yok. Sadece .mdb uzantılı dosyayı yedekleyip format sonrası programın kurulu olduğu dizine atmanız yeterli.

   Başka bir bilgisayara yeni kurulum yapıp veritabanını atıp test yapabilirsiniz.

 4. öncelikle ellerinize sağlık program güzel sadece beniö sorum iststistik kısmında tarih aralığı verme gibi bir imkan olabilirmi ? yani 1 ocak ile 31 ocak arası gibi

 5. selam.
  programın 1.0 versiyonunu kullanıyorum. 1.1 versiyonunu indirmek istiyorum ancak başaramıyorum. box denen bir sayfaya geçiş yapıyor ve devamı gelmiyor. yardımcı olursanız sevinirim. emeği geçenlere teşekkürler.

 6. OKUMA LİSTESİ ni görünür olmuyor. 3 numaralı alan derken nereyi kastediyorsunuz. Ayrıca emeği geçen kişi veya kişilere çok teşekkürler. Sınıfım için kullanıyorum ve çok kullanışlı bir program.

  • O alanı sadece yanlış kitap alıp verdiğimizde kullanıyoruz hocam.

   Butonların altında fareyi gezdirin. Fare imleci “I” şekline geldiğinde tıklayın ve 1 yazın. “Okuma Listesi” butonu aktif olacak…

 7. ben alan ksımlarını boş bırakmıştım. demirbaş nosu yazmıştım kitap numaralarını. sonra kitap al ver butonu aktif omadı. bende birini denemek için kitap numarasını alan kısmına yazdım. kitap al ver butonuna basınca yine aktif olmadı 830 kadar kitabı defalarca girdim. vageçmek istemiyorum Lütfen yardım edin.

 8. Öncelikle böyle bir program için teşekkür ederim. Alan koduna 3 haneli rakamdan fazla yazılamadığından dolayı, okullar için çok kullanışlı değil. 🙁

  • Okul kütüphane programının sınıflar için düzenlenmiş halidir bu program. Dolayısıyla bir sınıfta 999 dan daha fazla kitap olmayacağından hareketle bu sayı ile sınırlandırıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz