Posta Kodu nasıl öğrenilir?

Bulunduğumuz yere ait posta kodu ihtiyacımız olduğunda bunu online olarak öğrenebilirsiniz.

Posta hizmetlerinin daha verimli ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi için mahalle, köy veya semt, belde bazında belirlenen 5 haneli numaraya posta kodu denilmektedir. Gönderilere posta kodu yazılmış olması gönderinin doğru dağırtım kanalına havale edilmesini ve gönderi adresinin daha hızlı ve kolay bir şekilde tespit edilmesini sağlamaktadır. Ülkemizde posta kodları PTT tarafından tespit edilmiş olup, bütün posta kodlarının ilk 2 hanesi posta kodunun ait olduğu bölgenin bağlı olduğu ile ait plaka kodu olarak belirlenmekte; geri kalan 3 hane ise ilgili bölgeye göre farklılaşan bölge kodundan oluşmaktadır.

Aradığım posta kodunu nasıl bulabilirim?

Posta kodu arama sayfamızla Türkiye’deki bütün illerin posta kodlarını kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunun için sırasıyla posta kodunu aradığınız adresin il (vilayet), ilçe, semt (belde, bucak) ve mahalle (köy) bilgilerini seçmeniz yeterlidir. Mahalle bilgisini de seçtiğinizde aradığınız posta kodu, sorgulama tablosunun hemen altında otomatik olarak görüntülenecektir.

Posta kodu öğrenme sayfası için TIKLAYIN

Ayrıca bulduğunuz posta koduna ait bilgileri dilerseniz posta kodu sorgulama sonucu tablosunun altında bulunan excel simgesine tıklayarak excel dosyası formatında da indirirek bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

 

NoName

Eğitimci olup, internet ortamında hobi amaçlı yayınladığı sitelerle kullanıcılara doğru bilgileri ulaştırmayı hedeflemektedir...

İlgili içerikler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu