Yeni Araç Muayenesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni Araç Muayenesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
19.10.2008
90
A+
A-

Muayene istasyonlarında yer alan araçların kusur tablosunda hafif, ağır ve emniyetsiz olmak üzere toplam 936 kusur bulunuyor.

İstasyonlardaki her muayene otomatik olarak Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü’nün bilgisayarlarına işleniyor. Kusur tespit edilen araçlar için anında işlem yapılıyor. Listede 552 hafif, 369 ağır ile 15 adet ’emniyetsiz’ başlığıyla kusur yer alıyor. Hafif kusur kapsamına giren araçlar için herhangi bir yaptırım yok. Sadece sürücünün aracındaki kusurla ilgili bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

Zamanında muayenesi yaptırılmayan araçlara her ay için yüzde 5 gecikme faizi uygulanacak.

Kusur Türleri:

 1. Hafif Kusur : Trafik muayenesinden geçiriliyor. Örn; küçük çizikler, cam silecekleri ve kapı lastiklerinin aşınmış olması, sürücü mahallindeki güneşliklerin yeterli olmaması, hasarlı çamurluklar, far ayarı ve şiddeti gibi.
 2. Ağır Kusur : Trafik muayenesinden geçilemiyor. Eksiklerin tamamlanması için 1 aylık bir süre veriliyor ve evraklar kesinlikle sürücüye geri verilmiyor. Eğer bu süre zarfında eksiklikler giderilmezse tekrar ücret ödenmesi gerekiyor. Örn; egzoz gazının fazlalığı, lastik diş derinlikleri, fren sisteminin standartların altında olması, gaz kaçağı, direksiyon sistemindeki boşluk vs…
 3. Emniyetsiz : Bu sınıfa giren araçlar trafikten men ediliyor.

Yeni sistemin araçlar için adeta bir check-up niteliğinde. “Araçlar, bilgisayar ortamında tepeden tırnağa adeta check-up’tan geçiriliyor. Her bir araç mekanik, optik, elektronik cihazlarla fren, direksiyon, gürültü, gaz kaçağı, egzoz gazı, lastik dişi derinliği gibi 100’e yakın farklı noktadan kontrol ediliyor. Eksikler tepeden tırnağa gözlenebiliyor.

Yeni istasyonlar her türlü aracın muayenesine uygun. İstasyonlarda, fren, far, egzoz, direksiyon boşluk ölçme, ölçü aletleri, bilgisayar sistemleri ve gürültü kontrol cihazları kullanılıyor.

YORUMLAR
 1. selahattin dedi ki:

  benim aracın muayenesi 2 yıl geçik acaba geriye dönükmü ceza verecem yoksa özelleştikten sonraki tarihten sonra mı verecem cezayı

  1. YoRuMSuZ dedi ki:

   Doğrusunu isterseniz benim aracımın muayenesini de 2 yıl 8 ay kadar ihmal etmişim. Bu durumda ceza gecikme tarihini tam olarak kapsıyor. Yani 2 yıllık gecikme olarak ceza ödemek durumundasınız. (Aylık % 5)