Volvo XC60 Kadın Gazeteciler Tarafından “Yılın Aile Otomobili” Seçildi

Volvo XC60 Kadın Gazeteciler Tarafından “Yılın Aile Otomobili” Seçildi
07.06.2010
84
A+
A-

İngiltere, ABD, Kanada, Güney Afrika, Hindistan, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde otomotiv editörlüğü yapan toplam sekiz kadın gazeteci, yarışmaya katılan 21 otomobili geçtiğimiz yıl boyunca test etti. Ödül ve ödülde oy kullanan gazeteciler grubu, dünya otomobil üreticilerini kadın müşterilerin talepleri konusunda bilgilendirmek amacıyla oluşturuldu.

Bütün kategorilerde ödüle hak kazanan otomobiller geçtiğimiz günlerde Londra’da açıklandı. Volvo XC60, “Yılın Aile Otomobili” kategorisinde birinci oldu.

Juri başkanı Yeni Zelandalı Sandy Myhre, yarışmaya hazırlık sürecini şöyle anlattı: “Ödül için oy kullanabilecek niteliklere sahip kadın gazeteciler ekibini oluşturmamız uzun zaman aldı. Otomotiv editörlüğü yapan öyle fazla sayıda kadın gazeteci olmadığı için bu hiç de kolay olmadı.”

Volvo Cars’da Volvo XC60 ve XC90’dan sorumlu Bölüm Müdürü olan Johan Rasmusson ödül hakkında şunları söyledi: “Kadınların Volvo XC60’ı beğenmesi ve bu ürünümüzün kadınların taleplerini karşılaması bizim açımızdan elbette son derece mutluluk verici. Aldığımız bu ödülle, Volvo XC60 ile birçok farklı tüketici grubuna cazip gelen bir otomobil yaratmayı başardığımızı görüyoruz.”

Çocuk-dostu olmak önemli
Otomobiller, “kadınlara özgü alışveriş listesi” olarak adlandırılan geniş kriterler yelpazesine göre değerlendirmeye tabi tutuldu. Bunların arasında aracın bagaj genişliği, çocuk dostu olması, estetik açıdan albenisi – yani tasarımı – ve sürüş zevki gibi parametreler de yer alıyordu.

Hızlanma ve tork da değerlendirmeye tabiydi; ancak öncelikli kriterler arasında yer almıyorlardı. Küresel ısınmaya etkisi de bir başka faktördü. Değerlendirme parametreleri arasında en sıra dışı olanıysa “çekicilik” idi. Ancak bu faktörün sonuç üzerinde belirleyici bir etkisi olmadı.

Oylama prosedürü ve yarışmanın geneli, dünyaca ünlü denetim firması Grant Thornton’dan Paul McCormick tarafından izlendi.

Çekiciliğin puanlamaya etkisi düşük kaldı
Paul Mc Cormick, “Kadınların otomobil için ödenen paranın karşılığı ve otomobilin çocuk dostu olması gibi özelliklere daha fazla önem vereceğinden emindim. Oylar gelmeye başladıkça görüldü ki, çekicilik ve çevre üzerindeki etkiler gibi faktörler başka kategorilerden daha eleştirel bir gözle değerlendiriliyor ve bunlara nispeten düşük puanlar veriliyordu,” dedi.

Bu yılki yarışmaya katılabilmek için otomobillerin dünya çapında en az on ülkede satılıyor olması ve Eylül 2008 ile Eylül 2009 arasında piyasada mevcut olması şartlarını karşılamaları gerekiyordu.
Sandy Myhre, “Dünyanın bu kadar farklı ülkelerinden jüriye katılan biz kadınlar açısından en heyecan verici şey, hangi otomobillerin bizi etkilediğini dilediğimiz gibi ifade etme fırsatına ilk kez sahip olmamızdı,” dedi.

Kaynak: volvocars.com

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.