Nissan Juke mi, Mini Cooper mi?

0
1504

Eğer tercihiniz Mini Crossover tarzı araçlardan biri olacaksa Araba dergisi Nissan Juke ile MINI Cooper Countryman modellerini karşılaştırmış. Satın alma sürecindeki kararınızda bu karşılaştırma işinize yarayabilir…

Gerçek haylaz hangisi?

Her şey gibi tüketicilerin talepleri de değişim gösteriyor. Geçmişte alışılmış sedan ve hatchback modeller dışındaki modellere burun kıvıran Türk tüketicisi son yıllarda farklı segmentleri de tercih eder hale geldi. Özellikle popüler bir sınıfta yerden yüksek model yaratmak sektörde tutan formüllerden birisi.

Bir SUV kadar yerden yüksek, fakat neredeyse B segmenti araçlar kadar hacme sahip iki modeli Mini Crossover diye adlandırılan segmentin ilk temsilcileri olan Nissan Juke ve MINI Cooper Countryman, otomobilleri ile hayat tarzlarını yansıtan insanlara hitap ediyorlar. MINI Countryman, MINI Cooper’ın bir kasa seçeneği olarak karşımıza
çıkarken Juke tamamen yeni bir otomobil.

Tasarım: Tasarım MINI Cooper Countryman’de alıştığımız MINI çizgileri devam ediyor. Sanki Cooper’ın yükseltilmiş versiyonu gibi. Nissan Juke ise hiçbir aracı andırmayan çok özgün bir tasarıma sahip. Ön tasarımlara baktığımızda Countryman’in şehre yakışan bir tasarıma sahipken, Juke şehirden kaçmaya çalışıyor gibi görünüyor. Bu etkinin en temel nedeni MINI’de kullanılan krom kaplamalı kısımlar. İki aracı yan yana koyduğumuzda Juke’un çok daha büyük görünmesinin sebebi tamamen tasarımla alakalı. Juke, Countryman’den sadece 3.8 cm uzun. Yükseklikleri ise hemen hemen eşit araçlardan Juke sadece 4 mm daha yüksek. Ancak iki aracı kafa kafaya verdiğimizde Juke sürücüsünün, Countryman sürücüsüne yukarıdan baktığını söylemeliyiz. MINI’nin boyut avantajı genişlik kriterinde ortaya çıkıyor. Countryman, rakibinden 2.4 cm daha geniş. Dört kapılı MINI kulağa garip gelse de Countryman’in kocaman dört kapısı var. Juke’un rakibinden daha küçük arka kapıları ise kapı kollarını da gizleyerek ortadan kaybolmaya çalışıyor.

Arka kısımda MINI’nin düz yapılı bagaj kapağı ve plaka etrafındaki krom kaplama ile dikkat çekerken, Juke’un süprizleri burada da devam ediyor. Eğimli tavan yapısı ve bumerang tasarımlı stop lambaları MINI’den çok daha cesur. Countryman’in bagajın MINI logosuna bastırılarak açılması akılda kalan tek özelliği.

İç mekan: İç mekanlara geçildiğinde bir yanda klasik MINI tasarımı, diğer yanda ise hiç karşılaşmadığımız bir iç görünüm bizleri bekliyor. Countryman’in iç mekanında siyah ağırlığı yüzünden bir miktar karamsar hava hakim. Şükür ki MINI’nin büyük camları ve cam tavanı bu havayı bir nebze dağıtıyor. Bir MINI klasiği olan şalter düğmeler ve ortaya konumlandırılmış büyük hız göstergesi kullanışlılık anlamında sınıfta kalıyorlar. Aracın ses sistemi kontrol butonları da küçük olmaları sebebiyle zor kullanılıyorlar. Koltukların arasına yerleştirilmiş ray sistemine bardaklık, gözlük kabı gibi platformlar yerleştirilip istenilen kısma kaydırılabiliyor. Countryman içerisindeki kalite ise Juke’dan çok üst seviyede. İşçilik sorunu bulmak neredeyse imkansız. Nissan Juke’un iç mekanı MINI’den çok daha farklı bir karakterde.

Test aracındaki kırmızı siyah renk kombinasyonu araç içerine spor bir hava katıyor. Sert plastik malzemelerin kullanıldığı iç mekanda dokunmatik ekranlı ses sistemi ve Nissan Dinamik Kontrol Sistemi (NDCS) dikkat çekiyor. D-MODE tuşuna basmanızla birlikte, klima kontrol butonlarının yerini sürüş modunu ayarlayan NDSC sistemi alıyor. Aracın gaz ve direksiyon tepkilerinin yanında şanzımanın karakterini de değiştirebildiğiniz sistem üzerinde G kuvvetini görsel olarak gösteren bir grafik de bulunuyor. İki aracın sürüş pozisyonları birbirinden oldukça farklı. Countryman sürücüsü alıştığımız MINI sürüş pozisyonunda iken, Juke’a geçtiğiniz zaman daha yüksekte oturuyorsunuz. MINI kullanıcısı daha alçakta oturmasına rağmen daha iyi görüş açılarına sahip olması, Nissan’ın sıra dışı tasarımından kaynaklanıyor. Nissan Juke’da ciddi bir geri görüş problemi var. Ancak test aracımızdaki ses sistemi ile birlikte geri görüş kamerası sunuluyordu ve bu problem bir nebze giderilebiliyor.

Motor: Her iki test aracında da 1.6 litrelik atmosferik motorlar görev yapıyor. Birbirine yakın güçlerdeki motorlardan MINI kaputunun altında görev yapanı, biraz daha canlı yapısıyla dikkatimizi çekti. 6000 d/d’de 122 hp üreten motor, 4250 d/d’da 160 Nm tork çıkışına sahip. Gücünü ön tekerlere iletmek için 6 kademeli otomatik şanzıman kullanan MINI, başarılı vites geçişleriyle göz dolduruyor.

Nissan Juke’un kalbinde görev yapan 1.6 litrelik motor maksimum gücü 117 hp’yi 6000 d/d’de, 158 Nm’lik tork 4000 d/d’da üretiliyor. Araç içerisindeki NDCS sistemi sayesinde üç farklı karaktere bürünebilen motorun spor moddaki tepkileri yeterince iyi. Hareketi yola aktarmak için MINI’den daha farklı bir vites kutusu kullanan Juke, CVT teknolojisinden faydalanıyor. Vites geçişlerini neredeyse hissettirmeyen sürekli değişken şanzıman tıpkı rakibi gibi 6 kademeli.

1340 kg’lık ağırlığındaki MINI Cooper Countryman, rakibi Juke’dan 86 kg daha ağır olmasına rağmen 100 km/s hıza ulaşmak için 1 saniye daha az süreye ihtiyaç duyuyor. Countryman’in 10.5 saniyelik hızlanmasına karşılık, Juke 11.5 saniyede 100 km/s hıza ulaşabiliyor. Testimiz süresince konuklarımızın yakıt tüketimleri birbirine yakın değerlerde oldu. MINI Countryman’in 8.9 lt/100 km ortalama yakıt tükettiği parkurda Nissan Juke’un tüketim değeri 8.7 lt/100 km olarak ölçüldü.

Yol tutuş: Countryman sürücüsü kendisini normal bir Cooper’ın direksiyonunda olmaktan çok farklı hissetmiyor. Countryman’in direksiyonu çok net ve küçük kardeşindeki karting hissini devam ettiriyor. Tabi bu etkide motorun gaz tepkilerinin de etkisi büyük. Sert yapılı direksiyon, sürücünün her hareketini anında yola aktarmasına izin veriyor ve başarılı frenleri sürücüsüne büyük bir güven duygusu aşılıyor.

Juke’de dikkati çeken Countryman’den çok daha yukarıda kalan oturma pozisyonu oluyor. Trafiğe yukarıdan bakmak pek çok kişinin aradığı bir özellik. Sport moduna alındığında Juke direksiyonu hassas bir yapıya kavuşsa da MINI kadar iyi yönlendirme sağlayamıyor. Countryman’in viraj performansı rakibinin çok ötesinde. Juke kolaylıkla önden kayma yaşayabilirken, Countryman bu tepkiyi çok zor veriyor. Her iki araçta da ESP sistemi yer alıyor ancak Juke’un ESP ışığı daha sık yanıyor.

Konfor: Nissan Juke’un dış boyutları daha büyük olmasına rağmen MINI’nin üstünlüğü göze çarpıyor. Juke, tasarımı dolayısıyla arka tarafta sınırlı baş mesafesi sunarken, diz mesafesi de Countryman karşısında geride kalıyor. Countryman’in arka koltuklarına geçtiğimizde ise bir MINI’de bu ferahlığı bulmanın şaşkınlığını yaşıyorsunuz. Juke’dan daha büyük camlar ve sunroof opsiyonu sayesinde aracın içi çok ferah. Rahat rahat oturmamızın en büyük sebeplerinden biri de test aracımızda arka koltukların ayrı ayrı olmasıydı. Bu yapı aracın beş kişilik özelliğini kaybettirse de MINI’de dört kişinin çok rahat yolculuk yapabilmesini sağlıyor. Bu iki koltuğun arasından bagajı görmek ise hoşumuza gitmeyen noktalardan oldu. Buraya ayırıcı bir parça konulmalıydı.

Juke’un dış boyutları bagaj hacminde de öne geçmesini sağlayamıyor. Countryman’in kaydırılabilir arka koltukları en arkada iken bile 350 litre bagaj hacmi sunuluyor. Diz mesafesinden feragat ettiğiniz zaman ise hacim 450 litreye ulaşıyor. Juke’da ise koltukların kaydırma özelliği maalesef bulunmuyor ve bagajın hacmi 251 litre.

Araçların her ikisinde de en çok duyulan ses motorlarının gürültüsüydü. Sürat arttıkça bu sese rüzgar sesi
de eşlik etmeye başlıyor.

Countryman test aracı, 18 inçlik jantları ve rakibinden daha sert süspansiyon yapısı nedeniyle bozuk yollarda Juke’dan daha fazla sarsıntı yapıyordu. Juke’un orta sertlikteki süspansiyon sistemi, yol tutuştan çok konfor sağlamaya yönelik geliştirilmiş. Ayrıca MINI’den daha başarılı olan yaklaşma ve uzaklaşma açısı sayesinde ufak tefek engelleri aşmak çok kolay. Bu sayede ufak kır gezintilerinizde Juke sizi yarı yolda bırakmıyor.

SONUÇ: MINI Countryman’in ve Nissan Juke’un taşıdığı fiyat etiketleri arasında Contryman aleyhine ciddi farklılık bulunuyor. Bu kriter göz önüne alındığında daha baştan Juke’un üstünlüğünü kabul edilmeli. Fiyat kriteri göz ardı edildiğinde karşılaştırma sonucuna göre Juke ipi küçük bir farkla göğüslüyor. Eğer siz de Juke’un tasarımını sevenlerdenseniz ve yerden yüksekte kendinizi güvenli hissediyorsanız bu modelidüşünebilirsiniz. Juke’a bir türlü alışamadıysanız ve bütçeniz elveriyorsa MINI Counryman sizi memnun edecektir. Hele MINI markasına tutku düzeyinde bağlıysanız ödediğiniz paranın karşılığını alacaksınız. Fakat standart binek modellerle aynı yükseklikte gitmeyi kabul etmeniz şart.

CEVAP VER

Lütfen yorum girin!
Lütfen adınızı girin