Hyundai Genesis Segmentinin En Güvenli Aracı Seçildi

0
742

Hyundai’nin Kuzey Amerika’da 2009 yılının otomobili seçilen modeli Genesis, IIHS’nin (Insurance Institute for Highway Safety – Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü) yaptığı son çarpışma testlerinde “segmentinin en güvenli aracı” seçildi.

IIHS’nin ön, yan, takla ve arka çarpışma testlerinden “iyi” değerlendirmesini alan araçlarda aktif ve pasif güvenlik unsurları da değerlendiriliyor ve segmentinin en güvenli araçları belirleniyor. Hyundai Genesis de çarpışma testlerinden ettiği yüksek sonuca ek olarak ESP ve EBD gibi kaza önleyici sistemleri ve kaza anında yolcuları koruyan sekiz havayastığı ve elektronik aktif koltuk başlıkları gibi sistemleri sayesinde IIHS tarafından Mercedes E-Serisi ile birlikte segmentinin en güvenli aracı olarak belirlendi.

IIHS’nin yeni oluşturulan test kriterleri arasına tavan dayanıklılığı testi de eklendi ve araç tavanlarının mevcut federal kriterin iki katından daha fazla olması gerektiği belirlendi. Hyundai Genesis için yapılan takla testleri sonucunda tavanın kriterlerin çok üstünde olduğu ve takla anında yolcularını en iyi şekilde koruyabileceği bildirildi.

64 km/s hızla yapılan önden çarpşma testlerinde gövdenin yapısı, kaza sonrasında ön bölümün kabin içine ne kadar girdiği, dummy’lerde oluşan hasarlar ve kaza sırasındaki hareketleri verilerle ve yavaşlatılmış görüntülerle en ince ayrıntısına kadar inceleniyor. Yandan çarpma testlerinde 50 km/s hızla hareket eden bir bariyer kullanılırken arkadan çarpma testlerinde ise 32 km/s ile arka taraftan darbe alan araç içindeki yolcuların boyun ve baş bölgelerinin ne kadar korunduğu ölçülüyor.

Hyundai Motor Amerika Ürün Planlama Müdürü Derek Joyce, Genesis’in başarısı ile ilgili şunları söyledi: “Genesis, daha ilk günden tüm dünyadaki en güvenli araçlardan biri olarak hazırlandı. ESP ve elektronik aktif ön koltuk başlıkları gibi özellikler, Genesis yolcularına üstün güvenlik sunuyor. Son yapılan testlerde Genesis’in bu önemli başarıyı elde etmesi bizi bir kez daha gururlandırdı”

Kaynak: hyundai.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorum girin!
Lütfen adınızı girin