Elektrikli Otomobiller Nasıl Şarj Olacak

Elektrikli Otomobiller Nasıl Şarj Olacak
13.03.2011
A+
A-

Geçtiğimiz ay otomotiv gündeminde büyük bir olay vardı. Bu, sektörü yakından takip edenlerin rahatlıkla tahmin edebileceği gibi “elektrikli otomobillere uygulanacak vergi oranları”nın açıklanmasıydı. Yasa diyor ki; motor gücüne göre sadece elektrikli motor taşıyan araçların özel tüketim vergisi (ÖTV) yüzde 3 ile 15 arasında değişecek. Oranlar otomotiv basını olarak bizlerin bile umduğundan daha makul belirlendi.

Fakat elektrik devrimine bu kadar yaklaşmışken aklımı kurcalayan çok sayıda soru var:

  • Planlar dahilinde ortak şarj merkezleri kurulacak. Ancak şu anda en hızlı şarj 30 ile 45 dakika arasında sürüyor. Bu şarj merkezlerinde anormal sıralar olmadan nasıl aracımızı şarj edebileceğiz? (Şu anki akaryakıt istasyonlarının yoğunluğunu ve bekleme sürelerinizi göz önüne alınız.)
  • Diyelim ki garajı olmayan 3-4 katlı bir apartmanda oturuyorsunuz. Camdan aşağıya uzatma kablosu sarkıtarak mı aracınızı şarj edeceksiniz? Bu ne kadar kullanışlı görünüyor?
  • Veya son dönemin modern 15-20 katlı konutlarındasınız. Camdan kablo uzatma seçeneğiniz olmadığına göre aracınızı nasıl şarj edeceksiniz?
  • Belki şanslı olanlardansınız ve oturduğunuz sitede kapalı bir otopark ve herkesin kendi aracını park ettiği belirlenmiş bir alanı var. Peki, bu noktaya kadar kişiye özel elektrik hattı ne kadar sürede çekilecektir, ortak bir girişim ne kadar sürede oluşacaktır?
  • İşe geldiniz. Aracınızı nasıl şarj edeceksiniz? İşvereniniz bu duruma ne diyecek?

Elektrikli otomobillerin şarj edilmesi ile ilgili soruişaretleri gündemdeki yerini koruyor…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.