Arabalar Uçar mı? İşte Uçan Ferrari

Bugüne kadar sadece bilim kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz uçan otomobiller iki yıl içinde gerçek olabilir.

Ferrari firmasının üretmeyi planladığı uçan otomobiller eğer gerçek olursa hayatımızı oldukça kolaylaştıracağa benziyor. Ama tabi ki hayatımız eğer zenginsek kolaylaşacak. Çünkü Ferrari yetkilileri yeni tasarlanacak olan bu otomobilin en az 500 bin sterlin yani 1 milyon 200 bin lira civarında bir rakamla satışa sunulacağını belirtti.

‘Autovolantor’ adı verilen bu uçan Ferrari’nin yaratıcısı Bruce Calkins bu tasarımın 599 GTB model Ferrari modelinin değişik bir versiyonu olacağını vurguladı. Toplam sekiz fanla desteklenecek olan araç, havadayken aynen bir helikopter gibi manevra yapacak. Sağa ve sola dönüşler helikopterin manevra kabiliyeti gibi olacak.

Yerden ortalama bin 500 metre yükselecek olan Autovolantor’un maksimum yerden yükselme kapasitesi yeni çalışmalarla arttırılmaya çalışılıyor.

Hibrid yakıtla çalışacak olan modelin elektrik düzeni de normalden farklı olacak. Daha gelişmiş bir sistemle donatılacak araç 800 beygir gücünde olacak. Havadan ortalama 15 veya 25 kilometre arasında bir mesafeyi havadan katedecek.

Firma yetkilileri aracın bazı ülkelerde kullanımının politik anlamda sorun yaratabileceğini belirtiyorlar. İzin sorunu yaşanır veya yaşanmaz Ferrari’nin ürettiği bu yeni modelin tasarım harikası olduğu bir gerçek.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz