İnternet

Neden Google Chrome?

Şu anda Google Chrome adlı tarayıcının kullanım oranı % 2 & 5 civarında olsa da hızla yükselen bir kullanıcı tercih grafiğine sahip. Test ettiğim ve kullandığım tarayıcılar içerisinde (IE <5, 6, 7, 8 sürümler> Firefox, Opera, Safari) sistem kaynaklarını ekonomik kullanması, kolay ulaşılabilir menüleri, görsel olarak kolayca değiştirilebilen temaları ile Google Chrome oldukça beğenimi kazanan bir tarayıcı.

IE, web 2.0 standardının nedense gerisinde kaldı, Firefox ve Opera bu konuda iyi olmakla birlikte birkaç eklenti yükledikten sonra oldukça hantal kaldıkları için kullanışlılığını kaybedebiliyor. Zaten Firefox 3.0.19 güncellemesinden sonra güncellenmeyeceği durulmuştu. Güvenlik ve istikrar konusunda da, hız konusunda da hızla geride kalan bu sürümü kullanıcıların terketmesi tavsiye ediliyor.

Chrome tarayıcısında göze çarpan kullanışlı özellikler var. Bunlardan bir kaçı;

  • İşletim sisteminin dili dışında bir web sitesi açtığınızda Chrome bunu algılıyor ve size bir buton ile sayfanın çevrilmesi için öneride bulunuyor.
  • Sekmeli açtığınız web sitelerinden herhangi birini hemen maus tutamacı ile tutup yeni pencereye taşıyabiliyorsunuz.
  • Kolayca JavaScripleri, flash veya javayı kapatabiliyorsunuz. (Önceki sürümlerinde bu özellik mevcut değildi)
  • Sistem kaynaklarını hiç yormadığı gibi hızlıca başlatabiliyorsunuz.
  • Kolayca görünüm temaları belirleyebiliyorsunuz.
  • Seçtiğiniz herhangi bir kelimeyi anında google’da arayabiliyorsunuz. (Kelimeyi seçip ters tıklayın – Bu özellik ie8’de var) veya sürükleyip tarayıcının adres satırına bırakın.
  • Hatalı tarayıcı kapanmalarında kapanış şekliyle tekrar başlatabilirsiniz.
  • Klavye kısayollarını istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz.

Yukarıda anlatılanların dışında dahabirçok kullanışlı özellikle karşılaşacağınız 400 Kb boyutundaki Google Chrome’u denemekten birşey kaybetmezsiniz 🙂

İndirmek için BURAYA tıklayın…

YoRuMSuZ

Asıl mesleği eğitim olup internet ortamında hobi amaçlı yayınladığı sitelerle kullanıcılara doğru bilgileri ulaştırmayı hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu