İnternet

Kişisel Firewall Kurulumu

Şu anda piyasada şirketlere yönelik hazırlanan firewall yazılımların nispeten daha basit sürümleri son kullanıcılara sunuluyor. Norton Personal Firewall, McAfee Firewall gibi ürünler başlıca alternatifler. Bunlar dışında shareware olarak kullanılan programlar da mevcut. Biz, en popüler firewall yazılımlarından ZoneAlarm’ı inceleyeceğiz. Program tamamen ücretsiz, daha gelişmiş sürümü olan ZoneAlarm Pro ise 35$ civarında satılıyor.

ZoneAlarm’ın en son sürümü 3.7 oldukça gelişmiş bir arabirimle, en tecrübesiz kullanıcıların bile hiç zorlanmadan faydalanabileceği bir program.

ZoneAlarm’ın kurulum dosyasına tıklayıp çıkan ekranlarda birkaç kere Next tuşuna basıyoruz. Ardından 4 sorunun yer aldığı bir pencereyle karşılaşıyoruz. Burada bağlantı türünüz İnternet güvenliği konusunda ne kadar bilgili olduğunuz, kaç bilgisayar yönettiğiniz e programı nasıl bir bilgisayarda kullandığınız soruluyor. Bunları yanıtladıktan sonra ZoneAlarm’ın kısa bir tanıtım bölümü araya giriyor, ardından program karşınıza çıkıyor. Kurulum kolayca tamamlanmış oluyor. Bazı durumlarda sisteminizi yeniden başlatmanız gerekebilir.

Ama bir firewall kurmadan önce size önerimiz, elinizdeki antivirüs, anti-truva atı ve Ad-Aware gibi spyware avlayan programların hepsini çalıştırıp sisteminizde varolan fazlalıklardan kurtulmanız. ZoneAlarm olmasa bile, bazı firewall yazılımlar yükleme esnasında diskinizi tarayıp İnternet’e bağlanacak programların listesini çıkarırlar ve size sunarlar, ama bu bazen faydadan çok zaman kaybı ve kafa karışıklığı getirir.

YoRuMSuZ

Asıl mesleği eğitim olup internet ortamında hobi amaçlı yayınladığı sitelerle kullanıcılara doğru bilgileri ulaştırmayı hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu