İnternette İlk Sayfamızı Yayınlıyoruz

Güncelleme: 2020

Adım adım Blogger’da blog oluşturmak

Kendimizi ifade etmenin en iyi yollarından biri yazmak. İçerik tüketen olmaktan, içerik üreten olmaya geçmenin en ideal yolu blog yazmak. Bunu her ne kadar sosyal medyada kısa metin ve görsellerle yapabilsek de, kalıcı ve düzenli içerik oluşturmak ve uzmanlığımızı başkalarıyla paylaşmak için blog sahibi olmak en iyi çözüm.

MUTLAKA SÖYLEYECEK BİR ŞEYİNİZ VARDIR

Tecrübelerinizi blog ile geniş kitlelerle paylaşabilir ve kendinizi yazarak ifade edebilirsiniz. Blog kavramı, ‘web günlüğü’ yani ‘web log’dan türetilmiş; Türkçe’de bu ‘ağ günlüğü’ olarak da ifade ediliyor. Yaptığınız iş her ne olursa olsun, mutlaka söyleyecek bir şeyiniz vardır.

BLOG YAZARKEN UZMANLAŞMAK ÖNEMLİ

Yazarken bir konu belirlemenizi ve uzmanlaşmanız önemlidir. En iyi konu, en iyi bildiğiniz ve yaptığınız iş olabilir. Hangi alana ilgi duyuyorsanız, o konuda yazmak, içerik üretmenizi kolaylaştıracaktır. Blog sahibi olmak, sizi içerik tüketen olmaktan, içerik üreten olmaya yöneltecektir.

ÇOK KULLANILAN BİR BAŞKA BLOG SERVİSİ: BLOGGER

Teknoloji devi Google’a ait olan Blogger, ücretsiz olarak, blogspot.com.tr uzantılı blog oluşturmanızı sağlıyor. Gmail adresiyle üye olabileceğiniz Blogger, Türkçe desteği sayesinde kolay anlaşılabilir ve yönetilebilir bir servis sunuyor. Blogger’da farklı tema seçenekleri bulabilir ve kısa sürede blogunuzu yayına sokarak, içerik üretmeye, tecrübelerinizi geniş kitlelerle paylaşmaya başlayabilirsiniz.

GOOGLE HESABIYLA GİRİŞ YAPIYORUZ

Blogger’da blog oluşturmak için öncelikle, https://www.blogger.com adresine giriş yapınız. Burada bizi, blog oluşturmakla ilgili bilgilendirici bir sayfa karşılıyor. Zaten Google kullanıcısıysanız ve bilgisayarınızda oturum açmışsanız, bu hesap üzerinden ilerleyebilirsiniz.

OTURUM AÇARAK DEVAM EDEBİLİRSİNİZ

Oturum açmamışsanız, sağ üst köşedeki “Oturum aç” bağlantısından hemen giriş yapabilirsiniz. Google (dolayısıyla Gmail) hesabınız yoksa, öncelikle bir hesap oluşturup, öyle devam etmelisiniz. Blogger, elektronik posta adresinizin yanı sıra, telefon numaranızı kullanarak da kayıt olabilmenize imkân sağlıyor.

Oturum açtıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi blog oluşturma sayfası gelecek. Burada blogumuza bir isim verip, blogumuza okurlarımızın kolayca bulabilmesi için alan adı, bir başka deyişle, internet adresi tanımlıyoruz.

BLOGGER’I TÜRKÇE KULLANIYORSANIZ ADRESE “TR” EKLENİYOR

Biz Türkçe arayüzü kullandığımız için, blog oluşturma adımını geçtikten sonra, adresimizin sonuna “TR” eklendiğini, dolayısıyla adresimizin, “siteadi.blogspot.com.tr” olduğunu görüyoruz. Blogumuzun adresini, sonunda “TR” kullanarak ya da kullanmayarak paylaşabiliriz. Her iki durumda da sorunsuz çalışıyor.

TiTaNiC

İnternet ortamında hobi amaçlı yayınladığı içeriklerle kullanıcılara doğru bilgilere ulaştırmayı ve eğlendirmeyi hedeflemektedir...

İlgili içerikler

3 Yorum

  1. SAOL BE ARKADASIM COK ISIME YARADI WALLa BOLE UZUN UZUN ANLATAN ADAMLAR KALMADI k.i.b /

  2. selamin aleyküm kardeş ben senin de anlattığın gibi bir site yapmaya çalışıyorum ama sorunlarım var mesela ben index i mysiteye yükledim ama ben bunu nereye nasıl bağlayacağım ki adresi çubuğa yazınca açılsın yardımmın için şimdiden teşekkürettim saolasın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu