Plesk Panel – Veritabanı Oluşturma

Bazı hosting firmaları kullanıcılarına cPanel, bazıları Plesk Panel ile müşterilerine hizmet vermektedir. Her ikisi de host ile ilgili çeşitli işlemleri yapmaya yarar ve kullanım amacı aynı olmakla birlikte PleskcPanel geçişlerinde alışkanlıklardan kaynaklanan geçici kulanım sorunları yaşanabilir. Örneğin ben son 2 yıldır cPanel kullanırken en son aladığım domain Plesk ile hizmet veriyor.

Şimdi Plesk Panelde veritabanı oluşturma aşamalarına bakalım.

1. Kullanıcı adı ve şifrenizle Plesk Panele giriş yaptığınızda sizi soldaki gibi bir pencere karşılayacaktır. Kullandığınız dil, tema veya versiyona göre farklılık göstersede resimde açık kırmızı renkle işaretlenmiş Veritabanları (Database) yazan butona tıklıyoruz.

2. Kaşımıza soldakine benzer bir pencere çıkacaktır. Daha önceden eklediğiniz bir veritanı yoksa burdaki gibi bir görüntü olacaktır. Şimdi Veritabanı Ekle (Database Add) yazan butona tıklıyoruz.

3. Karşımıza gelen ekranda (soldaki resim) oluşturacağımız veritabanına bir ad veriyoruz. OzelDb, BenimVeritabanim vs şeklinde Türkçe karakter kullanmadan isim verdikten sonra Veritabanı türü seçiyoruz. Ancak linux host kullanıyorsanız ve ayrıca farklı veritabanı hizmetlerinden yararlanmıyorsanız default olarak sadece MySQL gelecektir.

Veritabanına ad verdikten sonra Tamam butonuna tıklıyoruz.

4. Bu aşamadan sonra soldaki pencere ekrana gelecektir. Burada veritabanı kullanıcı adı ve şifre belirliyoruz. Ancak bu bilgileri bir yere not etmemizde yarar var. Kullanacağımız veritabanı ile ile forum, portal vs kurup veritabanı ile iletişim kurarken bu bilgileri girmemiz istenecektir.

Artık vertabanımız kullanıma hazır. Kolay gelsin.

4 YORUMLAR

  1. Merhaba ben plesk panelime giriş yaptığımda sizin resimde göstermiş olduğun bir ekran çıkmıyor. Farklı bir ekran çıkıyor ne kadar aradı isem bu tarz ayarları yapabileceğim bir kısım yok bu da panele girişte karşılayanr esim sorun ne olaiblir nereden girmeliyim.
    mg688.imageshack.us/img688/4263/snap2011081805h00m59s00.png

  2. teşekkür ederim ellerinize sağlık,yalnız işin komik tarafı son 3 saattir aramama rağmen kendi kullandığım plesk de veritabanı kullanıcısı oluşturmayı bir türlü bulamıyorum :)))))))

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz