Web Sitesi Olmayan Şirket Kalmayacak

Web Sitesi Olmayan Şirket Kalmayacak
02.04.2010
117
A+
A-

Türk Ticaret Kanunu’nun yenileneceğine dair söylentiler son günlerde iş dünyasını yeniden alarma geçirdi. Öngörülen yasa değişikliğine göre web sitesi olmayan sermaye şirketlerine hapis ve para cezası gelmesi söz konusu.

İnternet dünyasının getirdiği yeniliklere adapte olmak için Türk Ticaret Kanunu’nda değişiklik öngören yasa tasarısına göre, Türkiye’de faaliyet gösteren tüm sermaye şirketlerine web sitesi sahibi olma zorunluluğu getirilmesi söz konusu. Üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve ilgili meslek örgütlerinin önerileri de dikkate alınarak geliştirilen tasarının yürürlüğe girmesini takip eden 3 ay içinde web sitesi kurmayan şirketlere ise ağır yaptırımlar öngörülüyor.

Bu süre sonunda web sitesi olmayan ya da mevcut web sitesi yasanın gereklerine uygun olmayan anonim şirketlerin yönetim kurulu üyelerini, limited şirketlerin müdürlerini ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortaklardan faillerini (bu kişilerden söz konusu fiili işleyenleri) üç aya kadar hapis ve yüz güne kadar adlî para cezası bekliyor.

Devlet, bürokrasiyi en aza indirmek için devlet kurumlarında e-Devlet uygulamasını başlatırken, şirketlere de daha şeffaf olmaları için web sitesi kurma mecburiyeti getiriliyor.

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girmesinden itibaren, her sermaye şirketi tüm işlemlerini internet ortamına taşıyacak. Düzenlemenin yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde internet sitesini oluşturmayan şirket yöneticileri, 6 aya kadar hapis ve 300 güne kadar adlî para cezasına çarptırılacak. İstanbul Ticaret Odası (İSO) Kalite Yöneticisi Cumhur Akbulut, web sitesinin ötesinde marka tescilinin de şart koşulduğuna dikkat çekerek, “Uluslararası çalışan firmaların ihracat yaptıkları ülkelerde, o ülkenin kullanmış olduğu web diline ait markalarını tescil ettirmeleri gerekiyor. Örneğin Türkiye’de, com.tr uzantısı alırken, Almanya’da ‘.de’, Fransa’da, ‘.fr’ gibi.” diyor.

Yurtiçindeki ve yurtdışındaki pazarlara ulaşmanın en kolay yolu artık internetten geçiyor. Gelişen teknolojiye ayak uyduran şirketler bu imkanı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyor. Ancak, şirket web sitesine sahip firma sayısı oldukça düşük. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) verilerine göre Türkiye’deki şirket sayısı 1,3 milyonu aştı. Ancak, web adresine sahip şirket sayısı 130 bin civarında. Yani, şirketlerin sadece yüzde 10’u site sahibi. Web ihtiyacı ise özellikle küçük ve orta ölçekli (KOBİ) işletmelerde kendini gösteriyor. Çünkü Türkiye’deki büyük şirketlerin yüzde 90’ının kurumuna ait bir sitesi bulunurken, orta ölçeklilerde bu oran yüzde 50’de kalıyor. Küçük şirketlerin ise yüzde 90’ının web sitesine ihtiyacı var. Hükümet geçen şubatta önemli bir adım atarak, 1 Ocak 1957’den beri yürürlükte olan Türk Ticaret Kanunu’nu, yeni ihtiyaçları da dikkate alarak değiştirdi. Avrupa Birliği müktesebatına uyum da dikkate alınarak hazırlanan yeni kanun tasarısı her şirkete web sitesi kurma mecburiyeti getiriyor. Meclis komisyonunda kabul edilen düzenlemenin Resmî Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girmesiyle birlikte 1 milyon civarında şirketin web sitesi kurması gerekiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.