Güvenli bağlantı oluşturuluyor nedir?

Chrome sol alt köşede Güvenli bağlantı oluşturuluyor yazıyor ve oldukça uzun bir süre bekliyor. Peki nedir bu “Güvenli bağlantı oluşturuluyor” ifadesi?

SSL (Secure Socket Layer) güvenli soket katmanı, ağ üzerindeki (burada ağ internet oluyor) bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması için geliştirilmiş bir protokoldür.

SSL ile şifrelenerek gönderilen verinin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur.

Facebook da SSL kullanır. Kullandığınız bilgisayar ile Facebook arasındaki tüm iletişim SSL ile şifrelenerek yapılır. Bu sayede başka kişiler Facebook ve sizin bilgisayarınız arasına girse ve bilgi çalsa bile bu çalınan veriler çalan kişi tarafından açılamaz.

Güvenli bağlantı oluşturuluyor ‘un anlamı bilgisayarınız ve Facebook sunucusu üzerinde güvenli, SSL kullanan bir bağlantı kuruluyor demektir.

Siz bir linke tıkladığınızda linke erişim isteğiniz şifreli bir şekilde Facebook sunucularıne iletilir. Facebook sunucusunun cevabıda şifreli bir şekilde bilgisayarınıza iletilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz