Font Yapmak – Kendi yazı tipini yapın

0
2018

Merhaba. Bugün sizler ile font yapmayı öğreneceğiz. Bir çok yerde, bir çok şekilde kullandığımız yazı fontlarını on dakikamızı ayırarak yapacağız.

Öncelik ile http://fontstruct.com/sign_up bu adrese giriş yapıyoruz.

Your E-mail yazan yere ise e-posta adresimizi yazıyoruz.Username yazan yere en az üç harf ile kullanıcı adımızı yazıyoruz.

yazan yere de belirlediğimiz şifreyi yazıyoruz ve alta gösterdiğim gibi üç adet kutucuk çıkıyor.

  • Email me about new and free fonts from
  • Email me important FontStruct news
  • I agree with the

Bunların Türkçe anlamları ise şöyledir.

Email me about new and free fonts from – Yeni yapılan ve ücretsiz olan yazı fontlarını e-posta adresime gönder.

Email me important FontStruct news – Site hakkında ve yöneticilerin yaptığı duyuruları e-posta adresime gönder.

I agree with the – Sitenin kurallarını kabul ediyorum.

Anlamlarını taşıyan sekmelerde ilk ikisi o kadar önemli olmasada üçüncü olan site kurallarını kabul etme yazısının başında ki kutuya işaretleyerek  sign up (kaydol) tuşuna basıyoruz.

Karşımıza;

Great! We just need to make sure you’re not a robot.
Please type the two words you see into the box indicated
and hit “I am Human”

tarzında yazı çıkıyor. Gerçek kişiyi temsil edip etmediğimizi öğrenmek amaçlı aşağıda ki çıkan iki kelimeyi kutucuğa yazmamızı istiyor. I am human sekmesine basıyoruz. (ben gerçek kişiyi temsil ediyorum anlamına geliyor.)

Karşımıza daha sonra aktivasyon linkini tıklamamız için verdiğimiz mail adresine girmemizi istiyor ve mailin gereksiz kutusuna da geleceğini belirtiyor.

Mail kutusundan aktivasyon linkini onayladıktan sonra sisteme http://fontstruct.com/sign_in adresinden kullanıcı adımız ve belirlediğimiz şifre ile giriş yapıyoruz.

Daha sonra giriş http://fontstruct.com/fontstructions/create bu adrese tıklayarak fontumuz için ilk adımı atıyoruz.

Choose a Name (Bir isim seçin) yazan yere fontumuzun ismini yazacağız. Start FontStructing (Font yapmaya Başla) sekmesine tıklayarak ikinci adıma geçiyoruz.

Karşımıza Microsoft’tun paint programını anımsatan bir şekilde sayfa çıkıyor.

Sol alt tarafta All Bricks yazan yazının altında 35’e yakın simge var onlardan istediğimiz herhangi bir tanesini seçiyoruz. All Bricks yazısının altında ki kutucuktan ise hangi kesimin bölgenin eyaletin yazı sitili ile yapacağımızı seçmemizi istiyoruz. Çin için mi yapacağız, Tayland için mi yada başka bir dil için mi yapacağımızı seçmemizi istiyor. Eğer kendi dilimizce yapacaksanız Basic Latin seçmelisiniz.

Dil seçiminden sonra yanında A’dan Z’ye, 0’dan 9’a, Noktadan köşeli paranteze kadar tüm hepsinin fontunu sıfırdan ayarlayabilirsiniz.

İlk önce A’yı yaptınız hemen sonra B sekmesine geçip B’nin fontunu ayarlamalısınız. Çizimlerin hepsini ortada kocaman kareli kutunun içine yazpıyoruz. Sizler gerçi bilirsiniz ama ben yine de hatırlatmak istedim.

Çizim kutusunun hemen yanında Tools (araçlar) kutusu var. Bu kutunun içinde Çizim yapmamız için kalem, Çizimden istemediğimiz yeri silmek için silgi, Çoklu şekil yapmamıza yarayan araç, birden fazla yeri seçmemiz için çoklu seçim aracı, çapraz yapmamız için çapraz yapım aracı ve sayfayı aşağı yukarı kaydırmamız içinde bir simge bulunuyor.

Tüm fontlarımızı yaptıktan sonra En üst Save tuşu var ona tıklıyoruz. Kaydettikten sonra download (indir) sekmesine tıklayarak yaptığımız fontu indiriyoruz.

Fontumuz artık kullanılmak için son adımı bekliyor.

Bilgisayarım > Yerel disk C > Windows > Fonts klasörünün içine atıyoruz.

İşlemimiz artık tamamdır.  İlk fontunuzu hazırladık. Hayırlısı olsun güle güle kullanın.

Selametle Gökhan S. (SizinSesiniz)

CEVAP VER

Lütfen yorum girin!
Lütfen adınızı girin