Adsl – Kablosuz (Wireles) Modem Ayarını Açmak ve Şifrelemek – LinkSys

Artık kablosuz ağ destekli modem ile internete bağlandığınızı varsayıyorum. (Yukardaki linkte açıklama mevcut)

Modem Ayarları bölümüne girmek için IE satırına 192.168.1.1 yazıp kullanıcı adı ve şifre bölümüne admin yazarak ulaşıyoruz.

Açılan pencerede yukarda resimde okla gösterilen bölüme tıklayarak wireles ayarları yapabileceğimiz bölüme ulaşıyoruz.

Karşınıza sağda görünen pencere gelecektir. Buradan resimde oklarla gösterildiği gibi Wireless SSID Broadcast: Enabled olarak işaretleyip Save Settings butonuna tıklıyoruz.

Kablosuz (Wireles) Modem Ayarını Açmak ve ŞifrelemekArtık modemimiz kablosuz ağdan internete bağlanmaya hazır. Bu durumda modeminizin sinyallerini bilgisayar algılayarak kablosuz ağın bulunduğuna dair ileti verecektir.

Buraya kadar herşey güzel ancak modem frekansını algılayabilecek mesafe içindeki başka bilgisayarlardan da artık internete bağlanılabilecektir. Bu da demektir ki izniniz olmadan sizin hattınızdan internete girilebilir. Bu durumda yapmamız gereken kablosuz ağımıza bir şifre atamaktır.

Kablosuz Adsl Ağına Şifre Atamak:

Bir üstteki resimde görülen pencerede iken kırmızı çerçeve içine alınmış olan bölüme (Wireless Security) tıklıyoruz. Alttaki sayfa ekrana gelencektir. (Alttaki Resim)

Bu pencerede kendi ayarlarımı görüyorsunuz.

Bu pencereye ilk ulaştığınızda görüntü aynı şekilde olmayacaktır. Şu ayarları yapmalısınız.

* WEP Encryption: bölümünden kendinize göre bir şifreleme türü belirleyin.
* Passphrase: bölümüne istediğiniz şifreyi yazıp Generate butonuna basın.

Kablosuz (Wireles) Modem Ayarını Açmak ve ŞifrelemekBu işlemden sonra yazdığınız şifreye göre üretilen keyler (şifreleme yönteminize göre) listelenecektir. Bunlardan birini ya da tümünü istediğniz bir yere kaydedin.

Artık kablosuz (Wireles) ile ilk bağlanmaya çalıştığınızda bu şifrelerden birini girmeniz gerekecek. Daha sonraki bağlantılarda ise buna ihtiyaç duymazsınız. Taa ki kablosuz bağlantıyı manuel olarak kesip tekrar bağlanmak isteyinceye kadar.

Modem kurulumunun anlatıldığı  sayfaya BURADAN ulaşabilirsiniz.

21 YORUMLAR

  1. slm benim modem koblosuz sınırsız ve ben bna şifre koymak istiyom dükkan komşularımız modeme girip kullanıyorlar kullanmalarını istemiyom

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz