Yaşam

IMDB Puanı En Yüksek 20 NetFlix Dizisi

Netflix’te yayınlanan dizilerden IMDB puanlarına göre ilk 20 sırada olan dizileri bu yazıda bulabilirsiniz. Dizilerle ilgili ön bilgi sahibi olduktan sonra seyredilecek dizi seçimi daha kolay olmaktadır.

Yazıda animasyon dizilerine yer verilmemiştir. Ayrıca listemizdeki dizilerin tümünün punanı 8.4 ve üstüdür.

IMDb nedir?: IMDb internet üzerinde bulunan milyonlar film, dizi, animasyon, televizyon programı ve oyuncuların bilgilerini barındıran bir sitedir. Internet Movie Database (İnternet film veritabanı) açılımıyla bilinir. Puanlama sistemi sayesinde filmlerin beğenilme derecelerini gösterir.

İşte IMDB puanına göre en yüksek puana sahip Netflix dizileri…

1. The Last Dance (2020) IMDb: 9.5

Spor yayıncısı ESPN ile Netflix’in ortak yapımının bir araya getirdiği The Last Dance, tüm zamanların en iyi basketbolcularından Michael Jordan’ın Chicago Bulls’ta geçirdiği son sezon olan 1997-1998 sezonu izleyiciye aktarıyor. 10 bölümlük mini belgesel – dizi The Last Dance, 1997-98 sezonunda Chicago Bulls’un son şampiyonluğunda bir kamera ekibini görevlendirmesiyle ortaya çıkan 500 saatlik kamera kaydından oluşturulmuş. Bu görüntülerden yaralanan Netflix, ortaya son yılların en iyi yapımlarından bir tanesini gözler önüne seriyor.

Tür: Spor, Belgesel

2. When They See Us (2019) IMDb: 9.0

En yeni Netflix dizileri ve 2019 dizileri arasında büyük bir etki yaratan When They See Us, ABD’de Central Park Beşlisi anılan ve işlemedikleri bir tecavüz suçu yüzünden mahkum edilen 5 arkadaşın çok tartışılan dava sürecini ele almaktadır. Netflix Mini dizisi When They See Us, 4 bölümden oluşan ve mutlaka izlemeniz gereken bir yapım. Dizinin oyuncu kadrosunda Jovan Adepo, Reginald L. Barnes, Asante Blackk, Marsha Stephaine ve Kylie Bunbury yer almaktadır.

Tür: Dram

3. Stranger Things (2016 – >) IMDB Puanı: 8.9

Netflix Orijinal Serileri’nden biri olarak karşımıza çıkan Stranger Things, bizleri gizemli bir macerayla 80’li yıllara götürüyor. Gizem türünün yanı sıra dram, gerilim ve fantastik türlerini de bünyesinde barındırıyor.

80’li yılları kendine fon yapan Stranger Things, dönemin korku filmlerine selam çakmayı da atlamayan bir fantastik gerilim dizisidir. Winona Ryder, David Harbour, Cara Buono’yu başrollerinde buluşturan dizi; kaybolan genç bir çocuğu ve onu bulmaya çalışan annesinin hikayesini anlatıyor.

Netflix orijinal dizileri arasında yer alan Stranger Things son dönemde izlediğiniz en sıra dışı yapımlardan birisi olmaya aday…

Tür: Bilim Kurgu, Korku Kurgu

4. House of Cards (2013 – 2018) IMDb: 8,9

2018 yılında final sezonu yapan House Of Cards, 2013 yılından itibaren Netflix bünyesinde izleyiciyle buluşan, son yılların en çok ödül alan dizileri arasındadır. Netflix orijinal içerikleri arasında yer alan House Of Cards, aynı zamanda bir Amerikan dizisidir. Amerikan Hükümeti’nde yaşanan iktidar savaşı için oynanan tüm oyunları ve kuralları izleyiciye öyle bir aktarıyor ki, seyirci sahneleri izlemekten kendisini alamıyor. Dizide, Washington D.C.’yi ele geçirmek isteyen acımasız politikacının her ne pahasına olursa olsun durmaya niyeti yok. Her bölümü soluksuz izlenen House of Cards, ilk fırsatta izlemeniz gereken en güzel yabancılar diziler arasında…

Netflix dizileri arasında oldukça önemli bir yeri olan House Of Cards’ın sizleri pişman etmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

5. Arrested Development (2003) IMDb: 8.9

Altın Küre’ye aday gösterilen Arrested Development , alıştıkları hayata veda etmek zorunda kalan Bluth ailesinin öyküsünü anlatıyor.Ortağı olduğu aile şirketindeki işinden ayrılan ve aile mesleğini sürdürmeme kararı alan Michael Bluth, oğlu George ile daha çok zaman geçirmeye ve ona daha iyi bir baba olmak için elinden geleni yapmaya karar verir.

Babası George Bluth Sr. hesaplarda sahtecilik suçundan tutuklanınca Michael’ın bütün planları alt üst olur ve istemediği halde Orange County’den ayrılamaz ve garip ailesinin işleri toparlamasına yardım etmek zorunda kalır. Sıra dışı ve anlaşılmaz aile bireylerine sonsuz harcamalar yapmaksızın nasıl yaşanabileceğini öğretmek zorunda kalışı, üstlendiği işlerin belki de en zoru olacak.

6. Sacred Games (2018) IMDb: 8.8

Altın Küre’ye aday gösterilen Arrested Development , alıştıkları hayata veda etmek zorunda kalan Bluth ailesinin öyküsünü anlatıyor.Ortağı olduğu aile şirketindeki işinden ayrılan ve aile mesleğini sürdürmeme kararı alan Michael Bluth, oğlu George ile daha çok zaman geçirmeye ve ona daha iyi bir baba olmak için elinden geleni yapmaya karar verir.

Babası George Bluth Sr. hesaplarda sahtecilik suçundan tutuklanınca Michael’ın bütün planları alt üst olur ve istemediği halde Orange County’den ayrılamaz ve garip ailesinin işleri toparlamasına yardım etmek zorunda kalır. Sıra dışı ve anlaşılmaz aile bireylerine sonsuz harcamalar yapmaksızın nasıl yaşanabileceğini öğretmek zorunda kalışı, üstlendiği işlerin belki de en zoru olacak.

7. Narcos (2015-2017) IMDb: 8.8

Tüm dünyanın yakından tanıdığı suçlulardan olan Pablo Escobar’ın hayatının anlatıldığı Narcos, Netflix’ye yayınlanan ve son yıllarda dizi sektörüne damga vuran harika bir yapım. Türkiye’de en çok izlenen yabancı diziler arasında yer alan Narcos, oyunculukları, mekanları, kurgusu ve müzikleriyle gerçekten izlenilesi bir yapım…

Eğer Netflix üyeliğiniz varsa hemen Narcos’u izleyin… Netflix üyeliğiniz yoksa da en kısa sürede bir Netflix üyeliği alın. Narcos ve diğer dizileri izlemek için buna değecektir.

8. La Casa De Papel (2017 – ) IMDb: 8.7

Netflix bünyesine sonradan dahil olan ve yeni sezon çekimlerini Netflix bünyesinde gerçekleştiren La Casa De Papel, İspanyol asıllı bir dizidir. Ülkemizde yayınlandığı andan itibaren büyük bir etki yaratmış ve Türkiye’de de en çok izlenen yabancı diziler listesinde kendisine yer bulmuştur. Dizinin hikayesini kısaca ele alırsak, Profesör lakaplı kişi yıllardır tasarladığı bu soygun için kendisine yeni bir ekip oluşturur ve sonrasında İspanyol Kraliyet Darphanesini soymak için planı işleyişe koyar. Dizinin en dikkat çekici noktası ise ekipte yer alan kişilerin isimlerinin Dünya’nın önemli şehirlerden oluşmasıdır.

9. The Crown (2016) IMDb: 8.7

Kraliçe II. Elizabeth’in hayatını ve tahta geçtikten sonraki politik yaşamını konu alan The Crown, başarılı bir Netflix dizisi olarak listemize adını yazdırıyor. Altın Küre başta olmak üzere birçok ödülü aldı. 10 bölümlük ilk sezonunda en az Elizabeth kadar Winston Churchill’e de bolca rastladığımız bu dizide; Claire Foy, Matt Smith, Vanessa Kirby, Jeremy Northam ve John Lithgow gibi başarılı isimler yer alıyor.

10. Daredevil (2015-2018) IMDb: 8.7

Netflix’te orijinal içerikleri arasında yer alan ve aynı zamanda Netflix’te Marvel dizilerinin daha çok yer almasına olanak sağlayan Daredevil, son yıllarda çıkan en ilginç ve en başarılı süper kahraman dizileri arasındadır. 2015 yılında Netflix ekranlarına gelen Daredevil, IMDB sıralamasında da en iyi Marvel dizileri arasında yer almaktadır.

11. Love, Death & Robots (2019) IMDb: 8.6

2019 dizileri arasında büyük bir başarı sağlayan Love, Death & Robots, her bölümünden birbirinden farklı konuların anlatıldığı bilim kurgu, fantastik, korku ve komedi türünde enfes bir dizi… Animasyon dizisi olma özelliği taşıyan bu yapım, toplamda 18 kısa öyküden oluşmaktadır ve her bölüm toplamda 185 dakika sürmektedir. Günümüzde en çok konuşulan Netflix dizileri arasında yer alan Love, Death & Robots isimli diziyi kesinlikle izlemenizi öneririz.

Tür: Bilim kurgu, Fantastik, Komedi, Korku

12. The Umbrella Academy–Şemsiye Akademisi (2019 -) IMDb: 8.6

2019 Netflix dizleri arasında enfes bir yapım olan The Umbrella Academy, son dönemde sektöre damgasını vuran etkileyici eserlerden bir tanesi. Dizi. 1989 yılında, aynı gün doğan 43 bebeğin hikayesini anlatmaktadır. Bu bebeklerinin doğumunu ilginç kılan ise hiçbir gebelik belirtisi olmayan ve birbiriyle alakası olmayan kadınlardan dünyaya gelmesidir. Dizi de çok zengin bir kişi olarak karşımıza çıkan Sir Reginald Hargreeves, bu bebeklerin yedisini evlat edinir ve kendisinin oluşturduğu şemsiye akademisini kurar.

Bu akademinin kuruluş amacı dünyayı kurtaracak ekibi yaratmaktadır ancak her şey planlandığı gibi gitmez. Netflix dizileri arasında oldukça yeni olan The Umbrella Academy, otoritelere göre uzun yıllar boyunca devam edecek bir yapım.

13. The Punisher (2017) IMDb: 8.6

Marvel dizileri arasında oldukça önemli bir yeri bulunan The Punisher, Marvel kahramanları arasında kuralları olmayan bir süper kahramanı canlandırmaktadır. Sözün özü, The Punisher bir nevi anti Süper Kahraman durumundadır. Son yıllarda çıkan Marvel dizileri arasında oldukça başarılı bir konumda olan The Punisher aynı zamanda Netflix orijinal içeriklerinden de bir tanesidir?

Eğer süper kahraman ve Marvel dizilerini seviyorsanız kesinlikle izlemeniz gereken harika bir Netflix dizisi…

14. The Haunting of Hill House – Tepedeki Ev (2018) IMDb: 8.6

10 bölümden oluşan The Haunting of Hill House, Shirley Jackson’ın aynı adlı ünlü kitabının modern bir uyarlaması olarak Netflix orijinal dizileri kategorisinde karşımıza çıkmaktadır. Dizide Crain ailesi 1992 yazında Tepedeki Ev (Hill House) olarak bilinen köşke taşınırlar. Hugh ve eşi Olivia Crain, çocukları Steven, Shirley, Theodora (Theo), Luke ve Eleanor (Nell) ile evde pek de huzurlu olmayan şekilde yaşamaya çalışmaktadır. Yaşanan paranormal olayların ardından Hugh ve çocukları evi terk eder.

26 yıl aradan sonra ailenin en küçüğü Neil, yetişkin bir birey olmuş. Ailenin hiçbirisi Tepedeki Evde yaşananlardan kopamamıştır. Bakalım aile bu yaşananlarla nasıl yüzleşecektir.

Netflix’in orijinal içeriklerinden bir tanesi olan The Haunting of Hill House gerilim türü sevenler için gerçekten etkileyici bir yapım…

15. Dark / Karanlık (2017 – >) IMDb: 8.6

Netflix’in ilk Alman dizisi Dark, içerisinde suç, gizem ve dram türlerini barındıran etkileyici bir yapım. son yılların en çok izlenen dizileri arasında gösterilen ve IMDB listesinde de oldukça iyi bir puan alan Dark, konu olarak iki küçük çocuğun kaybolduğu bir Alman kasabası olan Winden’ı işlemektedir. Her bölümünü ile izleyiciyi ekrana bağlayan ve bir sonraki bölümü merak ettiren Dark, Netflix orijinal yapımlarından bir tanesi olarak da oldukça dikkat çekmektedir. Gerilim ve suç türünde dizi sevenlere kesinlikle tavsiye ederiz…

16. Mystery Science Theater 3000: The Return (1988-1999) IMDb: 8.5

Mystery Science Theater 3000: The Return, 1988 -1999 tarihleri arasında Amerikan televizyonlarında yayınlanmış alternatif bir bilimkurgu dizisidir. Dizinin ana karakteri Joel çılgın bilim adamları tarafından kaçırılarak bir uydunun içine hapsedilir ve orada kendisine birçok kötü film seyrettirilir. Bunun amacı ise Joel’in tepkilerine göre en kötü filmi bulup tüm insanlığı bu korkunç sahnelere maruz bırakarak dünyayı ele geçirmektir. Dizinin her bölümünde bir filmin gösterildiği Joel ise akıl sağlığını korumak ve yalnız kalmamak için iki robotla arkadaşlık yapar ve izledikleri filmlere yaptıkları yorumlar izleyiciyi gülmekten kırıp geçirir.

17. Sex Education – Seks Terapisti (2019) IMDb: 8.5

Sex Education, hikaye ve kurgu bakımından İngilitere’de bir ksaba olan Moordale’de geçmektedir. Henüz ergen ve içine kapanık birisi olan Otis Milburn, cinsellik konusunda terapist olan ebeveynleri ile yaşamaktadır. Bundan ötürü cinsellik konusunda bir hayli uzmanlaşmıştır. Otis, arkadaşı olan Maeve ile harekete geçer ve arkadaşlarının seksle ilgili problemlerini çözmek için gizli bir seks terapisi işine girer.

Netflix’in 2019 yılında izleyicileriyle buluşturduğu Sex Education, Netflix’in orijinal içerikleri arasında mutlaka izlenmesi gereken yapımlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

18. The Witcher (2019) IMDb: 8.5

Kitaptan uyarlanan diziler arasında yer alan The Witcher, fantastik dizi seven okurlarımız için oldukça kaliteli bir yapım… Kitabının çok satmasının ardından, oyunun da bir kadar etki yaratması Netflix tarafından göz ardı edilmemiş. Dizinin konusuna gelecek olursak; Elflerin, cücelerin ve insanların arasındaki dostluklar sona ermiş ve büyük bir savaş patlamıştır. Dizinin baş rolündeki The Witcher ismi ile bilinen suikastçı Geralt of Riva ise tehlikeli yaşantısını devam ettirirken bir yandan da kendisine vaadedilen kız çocuğunun doğumunu beklemektedir. Doğacak olan bu kız tüm dünyanın dengesini değiştirecektir.Dizin oyuncu kadrosunda Henry Cavill (Geralt of Rivia) Freya Allan (Ciri) Anya Chalotra (Yennefer) Mimi Ndiweni (Fringilla), yönetmen koltuğunda ise Alik Sakharov ve Charlotte Brändström yer almaktadır. Mutlaka izlemeniz gereken Netflix dizileri arasında 2019 yapımlı The Witcher’a mutlaka yer vermenizi öneriyoruz.

Tür: Fantastik, Aksiyon, Macera

19. Unbelievable (2019) IMDb: 8.5

Gerçek olaylardan yola çıkılarak izleyicilerle buluşturulan ve IMDB’de 8.5 puanlık derecesiyle kalitesini kanıtlayan mükemmel bir dizi… Birçok dizi eleştirmeninden tam olan alan 2019 Netflix dizileri listesinde en tepede bulunan Unbelievable’da, bir radyo programında tecavüze uğradığını ihbar eden geç bir kızın daha sonrasında bu şikayetini geri almasını işlemektedir. Şikayetin geri alınmasında sonra farklı eyaletlerde bulunan iki kadın dedektif bu işin peşini bırakmayacak ve bütün gerçekleri ortaya çıkarmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır. Dram ve Suç dizilerini sevenler için Netflix’te mutlaka izlemeniz gereken dizilerden bir tanesi olduğuna emin olabilirsiniz.

Tür: Suç, Dram, Gizem

20. Sense8 (2015-2018) IMDb: 8.4

Matrix serisine imza atan Wachowski Kardeşler, Sense8 adında olağanüstü bir Netflix dizisiyle karşımıza çıktılar. 5 Haziran 2015 tarihinde ilk bölümü yayınlanan dizi, izleyicilerin oldukça fazla beğendiği yapımlardan biri haline geldi. 8 farklı yerde, 8 ayrı kişinin hikayesini anlatan bu yapım, fazlaca LGBT propagandası yaptığı düşünülmesinden dolayı eleştirilse de konusuyla izleyicileri ekran karşısına kilitlemeyi başarıyor.

YoRuMSuZ

Asıl mesleği eğitim olup internet ortamında hobi amaçlı yayınladığı sitelerle kullanıcılara doğru bilgileri ulaştırmayı hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir Yorum

  1. listedeki dizlerden hemen hepsine baktım. Bazılarının puanı çok yüksek olmasına rağmen benim zevklerime pek uymadı ama puanı yüksek olduğuna göre izleyiciside çok demektir. Liste güzel özellikle corona günlerinde alternatif diziler arayanlar için yön gösterici olmuş. Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu