İlk Bir Dakika

İlk izlenimin sadece ilk 60 saniyede oluştuğunu biliyor muydunuz? Yani siz ruhunuzu ve aklınızı anlatacak yeterli vakti bulmadan, karşınızdaki bir hareketinize bir davranışınıza ve beden dili ile yansıttığınıza göre size puanını vermiş oluyor.

Batılılar “ikinci bir ilk intiba yaratma şansınız olmayacak” derler. İlk iş mülakatı, ilk iş görüşmesi, ilk iş yemeği… insanlar üzerinde bırakacağınız o ilk intiba, yaratacağınız ilk etki var ya, çok ama çok önemli.
Bazı durumlar vardır ki, önceden çekince ile birlikte gelirler.

Hafif gergin veya heyecanlı olup da iyi bir izlenim bırakmak istediğiniz zamanlardan bahsediyoruz. Önemli bir iş görüşmesi, o saate kadar telefonda görüştüğünüz kişilerle ilk yüz yüze tanışma veya sevgilinizin ailesiyle buluşma gibi… İlk izlenimin sadece ilk 60 saniyede oluştuğunu biliyor muydunuz? Yani siz ruhunuzu ve aklınızı anlatacak yeterli vakti bulmadan, karşınızdaki size puanını vermiş oluyor, lafın kısası. Sonra değiştir değiştirebilirsen.

Öncelikle şu ilk 60 saniye üzerinde çalışılmalıdır: Size ilk olumlu puanları kazandıracak sevimli olmanız, güler yüzlü ve net davranmanız, karşınızdakine güven vermeniz, bu sıradaki vücut diliniz gibi konularda ders vermek beni aşar. Ama giydikleriniz de ilk izlenimde çok önemli. Size o önemsediğiniz puanları verecek kişinin ilk bakacağı şey, üzerinizdekilerin onun kişisel zevkine uyup uymadığı olacaktır. İşte bu sebepten ilk görüşmenizde oldukça nötr bir giyim tarzını seçmeniz önemlidir.

“O” görüşmeye giderken dikkat etmeniz gerekenler
  • Düz renkleri kullanın. Desenlilerden özellikle kaçının.
  • Mümkün olduğu kadar sade ve sakin kesimler seçin. Düz, boru paça bir pantolon, sade bir gömlek veya ceket gibi.
  • Gerekenden fazla bir aksesuvar bile kullanmayın. Saat, çanta ve ayakkabınızın şık ve kaliteli olması ise tahmin edebileceğinizden daha çok önemlidir.
  • Hafif makyaj yapın.
  • Çok canlı ve belirleyici renklerden kaçının, karşınızdakinin hayat boyu sizi üzerinizdeki patlıcan moru ile hatırlamasını istemezsiniz.
  • Kıyafetlerinizin kumaşını özenle seçin. Seçkin bir izlenimi üzerinizdeki polyester jarse ile değil, ipek bir satenle bırakırsınız.
  • Dapdar şeyler giymeyin. Unutmayın, seksi görünüme sığınmaya ihtiyacınız yok.
  • Kısa zamanda demode olabilecek kadar çok o sezonun modası olan bir kıyafet yerine daha zamansız tasarımları seçin.
  • Bütün bunları yaparken, yani “o” görüşmeye hazırlanırken aslında dünyanın parasını verip yeni aldığınız -hem de şimdi çok moda olan- kırmızılı pembeli payetli elbiseyi giymek için ölüyor olabilirsiniz ama kendinizi tutun; onun da zamanı ve yeri gelecektir. Ancak ilk görüşmede gayet seçkin ve güvenilir bir imaj bıraktıktan sonra iki hafta dahi beklemeden özünüzdeki Fosforlu Cevriye’ye dönecekseniz, söylemedi demeyin; yazıda bahsedilen kıyafetlere paranızı harcamayın, boş verin gitsin.

İlgili içerikler

TiTaNiC

İnternet ortamında hobi amaçlı yayınladığı içeriklerle kullanıcılara doğru bilgilere ulaştırmayı ve eğlendirmeyi hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu