Kuvars Saatler

Kuvars Saatler
18.04.2008
124
A+
A-

1920’lerde kuvars kristalli saatin bulunması, zaman ölçümünde yeni bir çığır başlatmıştır. Enerjisini bir yıl ya da daha uzun ömürlü pilden sağlayan bu saatlerin kurulmasına gerek yoktur.

Kuvars saatler, kuvars kristallerinin piezoelektrik özelliğine dayalıdır. Eğer, yapısal simetri merkezi bulunmayan bir kristale elektrik uygularsanız biçimini değiştirir; ve eğer onu sıkıştırır ya da bükerseniz elektrik üretir. Uygun bir elektronik devreye bağlandığında kristal titreşir ve sabit bir frekansta elektronik saati çalıştırabilecek elektrik sinyali üretir.

Kuvars kristalinin titreşimleriyle 24 saatlik bir gün milyonda bir saniyelik aksamayla belirlenebiliyordu. Ancak, kuvars kristali elektrik akımının etkisiyle bir süre sonra mekanik özelliklerini değiştirdiği için başlangıçta çok hassas olan saatler birkaç ay sonra geri kalmaya başlarlar. Kuvars saatler hassasiyetleri ve fiyatları ile piyasaya hakim olsalar da, daha hassas ve bu hassaslığı uzun süre koruyabilecek saatlere duyulan ihtiyaç arayışları devam ettirmiştir.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR
 1. çok tşk önemli olan sadece kuvarstı onuda buldum diğer siteler dahada berbat bence yüksek alırsam tavsiye edebilirimm 🙂

 2. sevimli(kız) dedi ki:

  o kadar da bilgilendirici değildi bence.

 3. Uygar dedi ki:

  Teşekkür Ederim Bunların Hepsini Bir Kağıda Yazdım Güzelce Ezberledim Şimdide Tekrarlıyom İnş. İyi Olurum Bu “+” Almam İçin Son Fırsat O Yüzden Çok Teşekkür Ederim

  1. boncukkk dedi ki:

   bence o kadar sevinmeyin hiç güzel degillllll

 4. rumuzsuz desennn dedi ki:

  bn resimleri de arıodum yha nerden bulabilirimmmmm

 5. melisa dedi ki:

  ç0q tşşkkr edrm bide sizden bişi isticem depremden önce ve sonra yapılacak önlemler pleasee