Webmaster

Html Tagları ve Birkaç İpucu

Sitenizi html ile hazırladınız ve yayımladınız. Ancak sizde veya ziyaretçinin tarayıcısında Türkçe karakterler farklı karakterler halinde görünüyor. Demek ki bir şeyi atladık. Bu da ziyaretinin tarayıcısına bak ben Türkçe karakterler içeriyorum demek. O halde bunu nasıl çözeriz.

<head></head> tagları arasına gerekli kodları yerleştiriğimizde sorunu aşmış oluruz. Bu durumda bizim <head></head> tagları arasında şöyle bir kod bulunmalıdır.

<head>
<meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=windows-1254″>
<meta http-equiv=”Content-Language” content=”tr”>
</head>

Tabi <head></head> tagları arasına yazacağımız kodlar bunlarla sınırlı değil. Örneğin <title>Başlık</title> tagları da <head></head> arasında kalıyordu.

Bunlardan başka <head></head> tagları arasına javacript kodları be bağlantıları, css dosya bağlantıları (css lerle ilgili geniş açıklama sonraki bir makalede yapılacaktır) , meta etiketleri (bunlar arama motorları için gerekli) yerleştirilebilir.

İlgili içerikler

Bu bölümde açıklanan birkaç terimin (tag) anlamı:tag: Etiket. < ve > işaretleri arasına yazılan kodlara tag diyoruz.

html: Ziyaretçinin tarayıcısına html ile yapılmış sayfa olduğunu bildirmek için gerekli. ayfamızın en başında açıp en sonunda kapatıyoruz.

head: Kelime anlamı üst, baş olmakla birlikte burası sayfa başlığı, meta etiketleri kullanımı, css dosya linkleri yada css’lerin kendileri ile style tanımlamalarının yapıldığı bölümüdür.

title: Sayfamızın tarayıcıda görünecek başlığı

css: Css uzantılı dosyalara sayfamızdan bağlantı kurarak tüm sayfalarımızın görselliğini, yazı tiplerini, tablo biçimlerini vs. tek bir css dosyasından alabiiriz. Böylelikle sitemizde bulunan onlarca yüzlerce sayfadaki görsel bir değişikliği tek bir css dosyası ile yapmamız mümkündür.Css kullanımı oldukça kapsamlı ve kullanımı son derece önemli olduğu için ayrı bir makale olarak ele alınacaktır. Tabii hiç kulanılmadan da sayfalar oluşturulabilir. Ancak bu ileriki zamanlarda sayfalarımız çoğaldıkça düzenleme konusunda oldukça zamanınızı alan dezavantaja dönüşecektir.body: Sayfamızın gövdesi yani ziyaretçiye göstermek istediğimiz tüm içeriğin saklandığı bölüm.meta: Arama motorlarının sayfalarımızı kolay bulmasını ağlayan etiketler.bgcolor: Arkaplan rengini belirleme etiketi.table: Tablo etiketidir.

td: Tablo içinde hücre etiketi.

Hizalama Etiketleri: left (sola hizala), right (sağa hizala), center (ortala), justify (iki yana yasla)

Buraya kadar birkeç temel etiketten bahettik. Ancak yine bunların hemen hepsini (css ve meta tagları dışındakileri) kullanacağınız html editörleri sizin yerinize hazırlayacak iz görsel olarak izle-gör yöntemi kullanarak sayfalarınızı hazırlayacaksınız.

Front Page derslerinde bunların kolaylıkla yapılabildiğini göreceksiniz.

Bu arada html de birkaç renk kodunu görelim. Kullandıkça temel renk kodları zaten ezberinizde kalacaktır.

#000000= siyah
#0000FF=mavi
#FF0000=kırmızı
#FFFF00=sarı
#FFFFFF=beyaz
#008000=yeşil

Örneğin <body bgcolor=”#FF0000″> yazarsanız ayfanızın arka plan rengi kırmızı olacaktır.

Tablomuzun arka planı için renk atayacak olursak kodumuz <table bgcolor=”#FF0000″> şeklinde olacaktır.

Yazı rengini değiştirmek için: <font color=”#FF0000″> kodunu kullanırız.

YoRuMSuZ

Asıl mesleği eğitim olup internet ortamında hobi amaçlı yayınladığı sitelerle kullanıcılara doğru bilgileri ulaştırmayı hedeflemektedir...

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu