Hinduizm Ve Budizm’de Reenkarnasyon

Reenkarnasyon insanlar için her zaman gizemli olmuştur. Reenkarnasyon; yeniden doğma, ruh göçü olarak tanımlanır.

Günümüzde ruh göçüne inanan insanların sayısı bir milyarı aşmaktadır. Reenkarnasyon inancı büyük olasılıkla farklı yerlerde ortaya çıktı ve bu inanç diğer bölgelerde yayıldı. ABD, Batı Avrupa gibi yeniden doğuşta baskın bir inancı olmayan kültürlerde bile nüfusun 20 ila 30’u reenkarnasyona inanmaktadır. Birçok dinde var olsa da çeşitli inançlarda farklılık gösteriyor.

BUDİZM

Budizm günümüzde oldukça çeşitlidir. Theravada ve Mahayana olarak iki kategoriye ayrılabilir. Theravada, nihai aydınlanma ve nirvanayı rahiplere saklayan şeklidir. Mahayana ise aydınlanma hedefini rahip olmayanlara da uzatır. Budizm’de Tanrı tarafından verilen ödüller ya da cezalar yok. Basitçe iyi işlerin ve yanlışların sonuçları olarak kabul edilir.

HİNDUİZM

Hindistan, Nepal ve Bangladeş’te yaygındır. Günümüzde yaklaşık 900 milyon inananıyla Hristiyanlık ve İslam’dan sonra en büyük üçüncü dindir. Hinduizm’de bir ruhun olgunlaşana kadar dünyaya tekrar tekrar geldiğine inanılır. Ruh yeterli olgunluğa geldiğinde reenkarnasyon döngüsünden kurtulup Brahman ile bir olduğuna inanılır.

İlgili içerikler

Alfa

Şiir ve metin yazma çabaları içinde olan, gezmek ve gezdiği yerlerle ilgili arşivsel bilgileri derlemek gibi hobileri olan gezgin.

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu