Tapu Değişikliğinde Geri Sayım

Tapu Değişikliğinde Geri Sayım
15.05.2009
75
A+
A-

Konut ve işyeri tapularının kat mülkiyetine çevrilmesi için verilen süre her gün biraz daha daralıyor. Üstelik bu kanun hakkında çoğu vatandaşın tam bir bilgisi dahi yok. Kat mülkiyeti Kanunun’ da değişiklik yapılması ile ilgili yasa tasarısı’nın 28 Kasım 2007 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile tapu değişikliği için tanınan süre gitgide azalmaktadır.

Yasa “toplu yapı” uygulamasının ortaya çıkardığı bir çok sorunun çözülmesi, yeni yapıların ise çağın gereklerine uygun bir halde yapılmasını öngörüyor. Kat mülkiyeti Kanunun’ da değişiklik yapılması ile ilgili yasa tasarısı ile bina, daire, büro gibi bağımsız bölüm emlaklar için kat irtifakından kat mülkiyetine dönüştürülmesi zorunlu hale gelmiştir. Buna göre emlak’ın cinsinde “arsa” yazan tapuların, “kagir yapı“ya dönüştürülmesi gerekmektedir.

Kanunun kabul edilip tapu değişiminin zorunlu hale geldiği,ilan edildiği halde geçen sürede başvuru sayısı yok denecek kadar az sayıda. Tanınan süre ise 28 Kasım 2009 tarihinde sona eriyor. Belirtilen sürede kat mülkiyetinin kurulması için yapılması gereken tapu değişikliği gerçekleşmediği taktirde kat irtifat hakkı sahiplerine 1.000 TL tutarında idari para cezası uygulanacak.

Tapuyu değiştirmenin maliyeti ise sabit döner sermaye harcının yanı sıra parsel büyüklüğü ve üzerindeki binanın daire sayısına göre değişiklik gösteriyor. Daireleri fazla olan apartman ve ya işyerlerindeki mülk sahipleri ise, tapu değişikliği için daha az para ödeyecekler.

28 Kasım tarihine kadar daire, büro veya işyerine ait tapusunu değiştirmeyenlere, emlak eğer belediye sınırları içindeyse belediye, belediye sınırları dışındaysa mülkî amir tarafından 1.000 tl idari para cezası uygulanacak. Yetkililer ise tapu değişikliğinin son günlere bırakılarak yoğunluğun yaşanmaması ve ceza ödemek zorunda kalınmaması için emlak sahiplerinin bir an önce başvurularını yapmaları gerektiğini söylüyorlar.

Kat Mülkiyeti İçin İstenen Belgeler

  • Yapının vaziyet planının yer aldığı yapı kullanma izin belgesi.
  • Kat mülkiyetini kuran malik veya malikler tarafından imzalanmış bir yönetim planı.
  • Yapıda ki her bağımsız bölüm sahibi tarafından imzalanmış noterden tasdikli liste.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.