Saç Dökülmesini Önlemek

Saç dökülmesi?

Günümüzde ki en büyük sorunlardan biri bence saç dökülmesi. Çünkü bir ara bende yaşadım ama şimdi mutluyum. Çünkü dökülmesini azalttım. Sizler ile de saç dökülmesine dur diyeceğiz.

Öncelik ile saçlarımızın dökülmesine etken eden maddelere bir göz atalım.

  1. Yoğun Sinir stres. (Her zaman dediğim gibi sakin olacaksınız ve Cem KARACA’nın dediği gibi bedavadan yaşayacaksınız. Kafanıza hiçbir şeyi takmadan.
  2. Her kötülüğün anası olduğu gibi saç dökülmesinde de kötülüğü olan sigara. Sigara tüketmek gerçekten saçların dökülmesine neden olabiliyor.
  3. Demir Eksikliği: Bazı vitaminlerin eksikliği olduğu için dökülmesine neden olabiliyor.
  4. Dengesiz ve yetersiz beslenme: Düzenli bir beslenme alışkanlığına sahip değilseniz eğer saç dökülmesi yaşayabilirsiniz.

Bunlar en çok göze çarpanlardır. Peki nasıl tedavi edilebilir?

Alacağınız besin maddelerini sayalım.

1-) Saçın yapısının temellerini proteinler oluşturduğu için protein eksikliğinden dökülebilir. Bunun için proteinli olan besinlerden tüketmeliyiz. Protein bakımından zengin olan yiyecekler ise şunlardır.

1a- Et, balık, süt, peynir, yer fıstığı, yoğurt, yumurta, kuru fasulye, fındık, fıstık, ceviz, lahana ve patateste bulunur. Ama özellik ile en çok yumurta ve sütte bulunur.

2-) B12 vitamini, demir ve çinko olan besinlerden tüketmeliyiz. Bu vitaminlerin eksikliği var ise saçlarımız dökülmesi doğaldır.

2a- B12 vitaminleri nelerdir? Hangi besinlerde bulunur?
B12 vitaminleri sığır etlerinde (kırmızı etlerde), yumurta, süt, peynir ve balıklarda bulunur. Tabi en çok ise karides ve somon balıklarında bulunur.
2b- Demir hangi besinlerde bulunur?
Soya fasulyesinde, kuru fasulyede, bezelyede, barbunyada bulunurken kurutulmuş meyvelerde de bulunur. Bu kurutulmuş meyveler ise kuru erik, kuru üzüm ve kayısıdır. Ayrıca bunların dışında yumurtanın sarısında bulunurken kimsenin sevmediği brokoli de de oldukça fazla demir bulunur. Birde demirin en çok bulunduğu besin çizgi filmlerden hatırlarsak ıspanakta bulunur. (Temel Reis)
2c- Çinko Hangi besinlerde bulunur?
Çinko en çok yumurtada, susamda, marul ve soğanda, avokado ve muzda, kivide, süt ürünlerinde, kivi ve böğürtlende bulunurken soya fasulyesi ve bezelye de de az miktarda bulunur.

3-) C vitamini eksikliğinden de saçların döküldüğünü unutmamalıyız.

3a- C vitamini hangi besilerde bulunur?
Portakal, limon, mandalina, greyfurt, çilek, erik, kayısı, incir, kavun, kırmızı biber gibi meyvelerden bulunurken c vitamini birkaç tane sebzelerde de bulunur. Bu sebzeler ise;
Lahana, domates, karnabahar, ıspanak, maydanoz, turp gibi belli başlı sebzelerdir.
Bu besin maddelerin haricinde bunlara da dikkat etmeliyiz.
Günde en az 4 ila 8 bardak su içmeliyiz. Alkollü içecekler saç büyümesini engellerken, sigara ise kan akışını olumsuz etkiler. Durum böyle olunca saçın büyümesi ve güçlenmesi olumsuzlaşır ve koparak dökülür.

En kısa sürede bir uzmana başvurarak yardım alabilirsiniz. Tabi evde de yapabileceğiniz bir iki tarif vardır. Doktorun bana verdiği tarifi sizler ile paylaşmak istiyorum. Çünkü bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir çay bardağı kadar zeytinyağını, bir tatlı kaşığı balı ve bir tutam tarçını bir kapa döküp macun kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Macun kıvamına geldikten sonra masaj uygulayarak saçımıza sürüyoruz. 15 dakikaya yakın beklettikten sonra saçımızı şampuanla yıkayıp duruluyoruz. Hafta üç kez uyguluyoruz.

1 Yorum

  1. Çok fazla öneri ver saç dökülmesi ile ilgili ama ben inanmıyorum sorunu çözeceğine bu vücudun anatomik yapısıyla ilgili bir durum bence. Çok rahatsız olursanız ettirmek daha mantıklı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz