Gıda denetimlerinin sonuçları korkutuyor!

Gıda denetimlerinin sonuçları korkutuyor!
03.08.2010
A+
A-

Tarım Bakanlığı’nın yaptığı denetimler sonucu elde edilen gıda analizleri açıklandı. Sonuçlar çarpıcı. Yağ, bal ve pekmezin içeriğinin değiştirildiği, pul biberin zirai ilaçlar nedeniyle zehre dönüştüğü ortaya çıktı. Kırmızı ete, domuz, at ve eşek etinin karıştırıldığı belirlendi. Bebek mamalarında kurşun bulundu.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 2009 yılı gıda denetim programlarına ilişkin sonuçları açıkladı. AB kriterleri de dikkate alınarak yürütülen gıda denetim programı kapsamında 22 bin 172 gıda denetlendi.

Bunların yüzde 95’inde analiz sonuçları mevzuata uygun. Ancak, bin 171 gıda örneğinde tehlike sinyalleri var.

Sonuçların yüzde 5’inde tehlike sinyalleri var.

Süt ve süt ürünleri, kırmızı et ve unlu mamuller denetiminde olumsuz örnek oranı ortalamanın altında kaldı. Kanatlı et, pekmez, bal, kuru meyveler, bitkisel yağlar, şekerli mamullerdeki olumsuz sonuç oranı oldukça yüksek. Ekmek ve örneklerinin büyük bölümü mikrobiyolojik kriterler yönünden uygun. Sahte ve taklit yoğurda ise rastlandı.

Kanatlı et, pekmez, bal, kuru meyveler, bitkisel yağlar, şekerli mamullerdeki olumsuz sonuç oranı yüksek. Sahte ve taklit yoğurda rastlandı.

Kırmızı et ve et ürünlerinde domuz, at ve eşek etinin katılıp katılmadığını belirlemek için 462 örnek analiz edildi. Bunların yüzde 0,65’i olumsuz çıktı.

Ancak, kırmızı et ürünlerine kanatlı eti katılıp katılmadığını belirlemek amacıyla yapılan denetimlerde olumsuzluk oranı yüzde 3,20 olarak belirlendi. Tavuk, hindi, bıldırcın veya devekuşu etinde mikrobiyolojik kriterler yönünden yapılan analizlerde, olumsuzluk oranının yüzde 17.98 ile oldukça yüksek olduğu belirlendi.

Test edilen her beş balın biri, her üç pekmezin biri sahte çıktı. Şekerlemelerde yüksek boya kullanımı ise yüzde 7 oranında.

Kırmızı toz ve pul biber ile incir ezmesinde aflatoksin açısından önemli sorun yaşandığı belirlendi. Analiz edilen kuru kayısı örneğinin yüzde 13.5’inde limitin üzerinde kükürtdioksit ortaya çıktı.

Zirai ilaç kalıntısı denetimleri korkuttu. 2 bin 262 bitkisel üründe yapılan kalıntı analizinde, 155 üründe limitlerin üzerinde pestisit belirlendi. 2 bin 401 tuz örneğinden 94’ünde iyot oranının mevzuata uygun olmadığı anlaşıldı.

Bazı besinlerde yüksek dozda zirai ilaç kalıntısına rastlandı. Tuzlarda iyot oranı yüksek.

Denetimler sonucunda, 8 bin 361 adet idari para cezası uygulanırken bin 582 firma veya kişi hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.