Eşarp Nasıl Bağlanır? – Eşarp Bağlama Sanatı

Eşarplar rastgele bağlanmaz. Farklı şekillerde eşarp bağlama yöntemleri vardır. İşte bu yöntemlerden en çok kullanılanlar…

Eşarp Nasıl Bağlanır? – Eşarp Bağlama Sanatı
22.04.2008
A+
A-

Başı örtecek şekildeki eşarp bağlama modellerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Eşarp Bağlama Modeli 1
Kare eşarp, üçgen şeklinde katlanır. Eşarp, katlanan kenar yukarı gelecek biçimde boyun altına yerleştirilir. Katlanan kenarın iki ucu, boynun arkasında birleştirilerek düğüm atılır.

Eşarp Bağlama Modeli 2
Kare eşarp, üçgen şeklinde katlanır. Eşarp, katlanan kenar yukarı gelecek biçimde sırta yerleştirilir. Omuz üstünden öne doğru sarkıtılan iki uçtan birincisi, ortasından eşarp yüzüğüne geçirilir. Sonra diğer uç, yine ortasından, birinciye çapraz olacak şekilde yüzükten geçirilir.

Eşarp bağlama sanatı

Eşarp Bağlama Modeli 3
Uzun eşarp, ince uzun bir dikdörtgen oluşturacak şekilde üçe katlanır. Boyna konularak bir ucuna eşarp yüzüğü geçirilir. Diğer uç enine plise yapıldıktan sonra yüzükten geçirilir. Pliseli kısım ortalanır ve fiyonk şekli verilir.

Eşarp bağlama modeli

Eşarp Bağlama Modeli 4
Uzun eşarp, ince uzun bir dikdörtgen oluşturacak şekilde iki kez katlanır. Sonra tam ortadan enine katlanır. Boyna yerleştirilir. Açık uçlar boynun arkasından dolanarak katlı ucun içinden geçirilir ve öne doğru salınır.

Eşarp modeli

Eşarp Bağlama Modeli 5
Kare eşarp, karşılıklı iki ucundan zarf şeklinde katlanır. Katlı kısımlar içe gelecek şekilde ikinci bir katlama yapılır. Eşarp boyna yerleştirilir ve üst üste iki düğüm atılır. Uçlardan biri öne, diğeri arkaya doğru sarkıtılır.

Eşarp modeli

Eşarp Bağlama Modeli 6
Kare eşarp, üçgen şeklinde katlanır. Eşarp, katlanan kenar yukarı gelecek biçimde sırta yerleştirilir. Omuz üstünden öne doğru sarkıtılan iki uçtan biri eşarp yüzüğüne geçirilir. Diğer uç plise yapılır ve bu bölüm de yüzükten geçirilerek boyna yerleştirilir.

Eşarp bağlama modeli

Eşarp Bağlama Modeli 7
Kare eşarp, üçgen şeklinde katlanır. Eşarp, katlanan kenar yukarı gelecek biçimde boyun altına yerleştirilir. Katlanan kenarın iki ucu, boynun arkasında birleştirilerek düğüm atılır. Üçgenin önde kalan orta kısmı uç gibi çıkarılarak eşarp yüzüğünden geçirilir. Eşarp boynu sarana kadar uç çekilir.

Eşarp bağlama modeli

Eşarp Bağlama Modeli 8
Uzun eşarp, ince uzun bir dikdörtgen oluşturacak şekilde ikiye katlanır. Boyna konularak bir ucuna eşarp yüzüğü geçirilir. Diğer uç enine plise yapıldıktan sonra yüzükten geçirilir. Plise açılır ve oluşan dalgalar omuzun yan tarafına alınır.

Eşarp modeli

Eşarp Bağlama Modeli 9
Uzun eşarp, ince uzun bir dikdörtgen oluşturacak şekilde ikiye katlanır. Boyna konularak düğüm atılır. Üstte kalan uç, düğümün arkasından dolanarak öne getirilir ve yerleştirilir.

Eşarp bağlama

Eşarp Bağlama Modeli 10
Kare eşarp, karşılıklı iki ucundan zarf şeklinde katlanır. Katlı kısımlar içe gelecek şekilde ikinci bir katlama yapılır. Ortaya gelecek şekilde boş bir düğüm atılır. Sıkıştırılan düğüm çenenin altına gelecek şekilde, eşarp boyna yerleştirilir. Uçlardan biri boynun arkasından dolanarak öndeki düğümün içinden geçirilir, ikinci uç diğer taraftan dolanarak düğümün içinden geçirilir. Fiyonk şekli verilir.

Eşarbı boyuna bağlama

Başı örtecek şekildeki eşarp bağlama modellerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR
 1. meryem dedi ki:

  sibel sana katılıyorum tesettür farz ama tesettürü maskara edenler çok kimi ailesinin zoruyla takıo kimide aksesuar olsun die takıo ben ne başörtü takanlar qrdüm kafaları kapalı kolları açık daracık pantalon bir ton boya tesettür bu değildir bence

 2. mavimelek dedi ki:

  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BANA ÇOK YARARI OLDU YAPANLARDAN ALLAH RAZI OLSUN … FARKLI MODELLER BEKLIYORUZ

 3. almina dedi ki:

  bazı arkadaşlar filar olduğunu söylüyor ama öyle olsaydı eşarp bağlama sanatı yazılmazdı başlık olarak atılan başlığa dikkat edelim lütfen ayrıca şunada anlam weremedim ben başörtü bağlayanların sürekli bağladıkları için algılamalarında nasıl sorun olabilir ? eşarp dinimizin gereğidir ve başa takılır çünkü dizinmizce saçın ve boyunun görünmesi haramdır..

 4. betül dedi ki:

  kişiler bilmedikleri konularda fetva verme hakkına sahip değillerdir.ağzınızdan çıkanlara dikkat etmeniz gerek eğer bilmiyorsanızda apaçık herşeyi söyleyen kur’an-ı kerimi açıp okursunuz ….

 5. tugba dedi ki:

  nasıl tesettür farz deil dersin yha Allahtan da mı korkmuosun… bi de geçmiş bende tesettürlüyüm dio milletin aklını bulandırmaya çalışma… orucunuda tutarsın namazını kılarsın… o ayrı mesele giyim ayrı meselee … tövbe tövbeee

 6. ayla dedi ki:

  güzellerim bende tesetturluyum ama savundugum bısey var farz olan namaz var oruc var vs.onları yapalım turban farz diil.o sonrakı iş.

  1. elifmelek dedi ki:

   nasıl tesettür farz değil :S..Arkadaşlar kendi kafanızdna o farz , bu değil demeyin..Kuranda apaçk söylemiş ‘başörtülerini yakalarının üzerine salsınlar’ diye ..bu ancak başörütüyle mümkün olur kapşonla şapkayla değil şapkayla nasl örtünü yakann üzerine salabilirsin ki?? daha 52 farzı bile bilemeyen bizler bu engin bilgilerimizle(!) neyin farz neyin farz olmadğını belirleyecek karar mekanizmaları olamayız

  2. cennet dedi ki:

   önce sen neyin doğru olduğunu öğrende öyle gel kuranın meailini okumadın galiba siz neye inanmak istyosnz ona inanıyosunuz asıl grçk olan şeyi blmyosunz

   1. ESİLA dedi ki:

    elifmelek sana katılıyorum GERÇEKTEN BAŞINA ÖRTÜKLERRİ ŞEYİNİE ÖRTTÜKLERİNİ BİLE BİLMEYENLER VARRR

  3. sibel dedi ki:

   ya nasıl bir düşünce tarzı sizinkii bide geçmiş tesettürlüyüüm diyorsunuzz demekki bir çok kişi gibi sizde tesettürlü olmayı moda trendlerini takip etmek amacıyla yada aksesuar olarak örtünüyorsunuzz bn byle düşünürümm bn ce o da bi farz

1 6 7 8