Cep Sabit Ücretleri Artıyor

Cep Sabit Ücretleri Artıyor
09.05.2010
107
A+
A-

Sabit ücretler artıyor. GSM operatörleri tarife değişikliğinde sabit ödenen ücretlere yüzde 150’yi geçen oranlarda zam yaptı

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Nisan itibarıyla GSM aramalarında azami ücretin dakikada 64 kuruştan 40 kuruşa çekildiğini anımsatarak, bu düzenleme ile tüketicinin daha ucuza GSM haberleşme hizmeti alabileceğinin sevincini yaşadığını belirtti.

Azami ücret tarifesindeki 24 kuruşluk gelir kaybını telafi etmek isteyen operatörlerin, kontörden liraya geçişte gizli zam yaparak eski karlarını korumayı amaçladığını vurgulayan Kaya, kontörlü hatlarda gece yarısı zammını yapan operatörlerin faturalı hatlarda da çeşitli tekniklerle artış hesapları içinde olduğunu kaydetti.

Bu tekniklerin sabit ücret artışı şeklinde olduğunu belirten Kaya, şöyle devam etti:

”Yeni tarifelerle daha ucuza konuşulacak savunmasıyla tüketici ikna edilmeye çalışılmakta olup, azami ücretteki indirim oranı yüzde 38’lik bedel indirimi tüketiciye yansımayacaktır. Mevcut fiyatlarla devam edilmesi halinde faturalarında düşüş bekleyen tüketici, aynı bedelde faturaları ödemeye ikna edilmeye çalışılmaktadır. Yeni tarife ve paketlerin müjde olarak sunulması, daha önceden izlediğimiz sahneleri andırmaktadır. ‘Doya doya konuş, kuruş kuruş öde’ gibi tatlı sözlere aldanan tüketici çok ağır bedeller ödemiştir.”

Kaya, sayısız tarife ve kampanyaların arasında boğulan tüketicilerin yeni dönem faturalarını mutlaka kontrol etmesini isteyerek, ”Özellikle sabit alınan ücretlerde ciddi artışlar söz konusu. Yapılan artışlardan genellikle tüketicinin haberi olmuyor. Vatandaş, artışı faturayı gördüğünde anlıyor” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.