Araçlarda Çocuk Koltuğu zorunlu Oluyor

Araçlarda Çocuk Koltuğu zorunlu Oluyor
29.03.2010
A+
A-

1 Haziran 2010’dan itibaren geçerli olacak Yeni Trafik Yönetmeliği’ne göre boyu 1.35’ten kısa, kilosu ise 36’dan az olan çocuk taşıyan otomobillerde çocuk koltuğu bulundurmayan sürücülere para cezası uygulanacak.

Birçok kişinin haberi yok ancak “Çocuk oto koltuğu yasası” 1 Haziran’da zorunlu oluyor. Yasayla birlikte; 0-9 yaş arasındaki çocuklar için araçlarında koltuk bulundurmayanlar 62 TL ödeyecek ve 15 ceza puanı alacaklar.

Ancak, istenilen bu birimlerin nasıl ölçüleceği konusunda tartışmalar kaçınılmaz olacak. Trafik ekiplerin baskül ve metre bulundurması konusunda talimat bekleniyor!

Emniyet: “Karar gözden geçirilmeli”
İsminin açıklanmasını istemeyen bir emniyet yetkilisi de kararın büyük tartışmalara neden olmaması için acilen yeniden gözden geçirilmesi ve gerekirse yaş sınırı getirilmesi gerektiğini söyledi. Yetkili, “Alkollü çıkan sürücünün itirazında Adli Tıp Merkezi devreye giriyordu. Bu kez boy ve kilo tartışmasında kim devreye girecek, kimin terazisi doğru kabul edilecek?” dedi.

Vatandaş: “Şaşkınlık içinde bekliyoruz”
7 yaşında Atahan Ceran’ın babası işadamı Mustafa Ceran ise yeni uygulama karşısında şaşkınlık geçirdiklerini belirterek, “Kızım 35 kilo geldi. Ceza yazılacak mı yazılmayacak mı? Bu konuda net bir açıklama yapılmalı. Konu tam anlaşılamadı. Vatandaşlara bu konuda bilgilendirilme yapılmalı” dedi.

Uzman önerileri
Çocukların kilolarına göre ise koltuk için uzman önerileri;

  • 0-12 aylık (0-9 kg) bebekler için yapılmış olan ana kucağı modeli tercih ediliyor. Arka koltuğa, bebeğin yüzü arka cama bakacak şekilde yerleştiriliyor.
  • 4 yaşına kadar (10-18 kg) hareketli çocuk güvenlik koltukları kullanılmalı. Bunlar arka koltuğa öne bakacak şekilde monte edilebilir. Çocuk mümkün olduğu kadar uzun süre, 0-12 aylık dönemde olduğu gibi, oto koltuğunda yüzü arkaya bakacak şekilde seyahat etmeli.
  • 4-12 arasında (15-36 kg arası) çocuk, boy ve kilo olarak hareketli koltukları kullanamayacaktır ve henüz emniyet kemeri de kullanmaya hazır olmadığından yükseltici çocuk güvenlikli oto koltukları kullanılmalı.
  • Emniyet kemeri, 12 yaşından sonra takılmalı.
ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.