Güneş Yanığına Dikkat

Yaz ayının gelmesi ile deniz sezonunun açılışını yaparız ancak bu durum güneş yanığı sorunlarını da birlikte getirir. Bizler sıcak kumların üzerinde yatarken bize dost gibi görünen düşmanı tamamen unuturuz. Bu yazımızda sizin cildinize zarar veren düşmandan yani güneş yanıklarından korunmanın ve güneş yanıklarına maruz kalanlar için tedavi yöntemini anlatacağım. Güncelleme: Mart 2022

Güneş yanığı, cildin yoğun güneş ışığına maruz kalması sonucu ortaya çıkan, ilgili bölgenin akut iltihaplanması durumudur. Açık cilt rengine sahip bireyler ve çocuklar yanık için risk grubundadırlar ve güneş yanığına daha hassastırlar. Güneş yanığı, geniş bölgelerde ortaya çıktığında tehlikeli sistemik etkilere yol açarak hayatı tehdit edebilmektedir. Bu sebeple açık tenli bireyler ve özellikle de çocuklar güneşe çıkarken mutlaka şapka ve güneş gözlüğü gibi koruyucu aksesuarlar kullanmalı ve güneş kremi sürmeyi ihmal etmemelidirler.

Hafif bir güneş yanığı sadece kızarıklığa neden olurken, şiddetli yanıklarda ciltte kabarcıklara neden olabilir ve iyileştiğinde de yara izi bırakabilir. Güneş yanığı, güneş ışınları dışında solaryum gibi yapay bir ışık kaynağından da kaynaklanabilir. Yanığın neden olduğu hasar öncelikle epidermisi, yani en üst deri tabakasını etkiler. Ancak epidermisin altındaki tabaka olan dermisde de hasar ve iltihap oluşabilir. Tekrarlanan güneş yanığı vakaları, cildin daha hızlı yaşlanmasına neden olur ve sonunda deri kanserine yol açabilir.

D VİTAMİNİ İÇİN 15 DAKİKA KREMSİZ GÜNEŞLENİN
Vücudumuza yeterli D vitamini almak için öğle saatlerinde kol ya da bacak bölgelerimizin bir kısmının 15-20 dakika kadar güneş ışını alması yeterli oluyor.

Öncelik ile güneş cildimizi nasıl yakar sorusuna bir çözüm bulalım.

İlgili içerikler

Güneş yanığı belirtileri nelerdir?

Güneş yanığının tipik bir belirtisi, genellikle her hareketle acı veren, kızarmış bir cilttir. Ek olarak cilt hafifçe şiş ve kaşıntılı da olabilir. Ciddi yanıklarda ciltte içi sıvı dolu kabarcıklar da bulunabilir.

Güneş ışınları cildinize ulaşarak yeni hücreler üreten canlı hücrelerinizi yakarak öldürür ve ölü hücreleri yok etmek için kan akışı hızlanır. Hızlanan kan akışı da cildimizi kırmızı ve sıcak yapar. Tahriş olmuş yani ölmüş hücreler beynimize bir mesaj yollar. Beynimize iletilen mesajda bir sorun olduğunu algılayarak cildimizi temas haline karşı hassas yapar. Böylece cildimizde yanma ve kaşınma meydana çıkar.

Güneş yanığı hangi durumlarda hangi önlemleri almazsak oluşur?

Güneş yanığını oluşturacak birçok etmen vardır. Bunlardan birkaçı;

  • Güneş altında koruyucu krem almadan çok fazla kaldığımız zamanlarda ve
  • Güneş ışınlarının doğrudan geldiği saatlerde (11 ile 16 saatleri arasında)

Güneş yanmasına maruz kalır. Bunlar en önemli iki faktördür. Ayrıca korunmak için güneş yağımızın faktörel oranı 15 olmalıdır.

Aspirin almak güneş yanığını azaltsa da, bol bol su içmek, ılık su ile duş almak, nemlendirici krem sürmekte güneş yanıklarına iyi gelir.

Bunların yanında yapacağınız doğal yöntemlerde elbet vardır.

  1. Taze salata suyu yanık bölgelere sürüldüğü vakitte cildimizde nemlendirici hissi olacaktır ve aynı zamanda cildimizde ki ağrıyı hafifletecektir.
  2. Elma sirkesini de yanık bölgelere sürdüğümüz zaman cildimizde ki yanma geçecektir.
  3. Ege bölgemizin göz bebeği olan zeytinyağını da vücudumuzda ki yanık yere sürdüğümüz vakitte acımızın azaldığını hissedeceksiniz.
  4. Aynı zamanda kokusuyla da güzel bir etki yaratan lavanta yağını yanık yere sürdüğümüzde nemlendirici etki görerek ağrıyı azaltacaktır.
  5. Karadeniz bölgesinin kara incisi olan demlik çayını da cildimize sürdüğümüz vakit yanmalar azalacaktır.

Bunların dışında söylenen şehir efsanelerini uygulamamalısınız. Soğuk su ile duş yapmak gibi veya yoğurt sürmek gibi. Çünkü soğuk su sıcak vücut ile temas yaptığı zamanda aşırı bir kuruluk ve gerginlik olur. Bu durumda yanma oldukça artar.

Yoğurtta kuruduğu için vücudumuzda gerginlik hissi oluşturur. Yanma ve geçmesi oranla artar.

Eğer yanık baş ağrısı, üşüme, ateş veya mide bulantısı eşlik ederse en yakınınızda olan bir doktora, sağlık ocağına veya acile başvurmanız gereklidir. Ciddi bir sorun olabilir.

Güneş lekelerine karşı ise şu tarifi uygulayabilirsiniz

Bir Tatlı kaşığı limon suyu, bal ve yulaf ununu bir çorba kaşığı yoğurt ile karıştırılıp cilde uygulanır. Yirmi dakika bekletilir ve el yardımı ile temizlenir. Ardından bol su ile kalıntılar yıkanır. Hafta en az bir kez uygulanır ve zamanla lekeler yok olur.

Not: Ölçüler sürülecek yere göre artırılabilir. Geçmiş olsun.

İlgili içerikler

Bir Yorum

  1. Pazar günü botla denize acıldık 7 saat gıbı bır sure gunes e maruz kaldım vücudum da yanıklar mevcut ust bölgelerim sırt ve göğsümde su toplamalar var iyileşmeye basladi fakat ayak diz kabağı üstünde kalan bölgede yanıklar var ve 5 gundur yuruyemiyorum herhangi bi iyleşmede yok fito silverdin vb ilaç lar kullanıyorum doktor tavsiye li ama iyleşme yok yürümem için ne yapmalıyım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu