Grip, Grip nedir, nasıl korunulur?

Havaların bir iyi bir de kötü olması sonucu salgın hastalıklarında başlaması demektir. Bu durumun en belirgin özelliği ise griptir. Öncelik ile grip ne demekmiş onu öğrenelim.

Bir tür virüsün solunum yollarına bulaşıp burada çoğalması sonucu vücut direncini düşüren ayrıca insanın hapşırmasına ve öksürmesine neden olan bulaşıcı hastalıktır. Solunum yolları ve temas ile bulaşır.

Peki, gribe yakalanmamak için neler yapmalıyız?

Dengeli beslenme yapmalıyız: vücudumuzun ihtiyacı olan proteinleri, vitaminleri yeterli miktarda almalıyız. Eğer almaz isek vücut direncimiz düşer ve gribe yakalanmamız kolaylaşır.

Yeterli miktarda su içmeliyiz: Virüsleri boğarak öldürmese de, virüslerin uzaklaşmasına yardımcı olur. Günde en az sekiz on bardak su içmeliyiz.

Stresten uzak durmalıyız: Stres vücut direnci azalttığı için virüslerin bulaşmasına yardımcı olur.
Spor yapmak: Sağlıklı yaşam için gerekli olan spor gripten korunmak içinde yararlıdır.
Düzenli uyku: Vücut direncini kazanması için düzenli uyması gerekmektedir. Uykusunu düzenli almayan bir kişi daha çabuk gribe yakalanabilir.

Tedavisi:

Kesin bir tedavisi yoktur. Hastalık kendiliğinden bir hafta sonra geçmeye başlar. Bu zaman diliminde yani hastalığı geçirdiğimiz zamanlarda mutlaka beslenmemize dikkat etmeliyiz ve mutlaka dinlenmeliyiz. Hastalığımız zamanında bol sulu besinler tükettiğimiz taktirde daha hızlı düzeleceğimizi belirten uzmanlar kağıt mendil kullanmamızı da öneriyorlar.

Bunların dışında benim önerdiğim tedavi yöntemleri ise boğaz yanmalarına karşı bir bardak ılık su içmek. Ayrıca bunun dışında iki saatte bir meyve çayları içmek ve benim sık sık yaptığım diğer tedavi yöntemi ise iki diş sarımsak yemek. Biraz kokusu olsa da gerçekten gribi atlatmak için güzel bir yöntem.

Birde ortaokul öğretmenimin verdiği bir tedaviyi paylaşmak istiyorum sizler ile. Grip olduğunuz vakit dondurma yiyin. Çünkü dondurma soğuk olduğu için virüslerin çoğalmasını engelliyor ve onları donduruyor. Ayrıca doktor gözetimi altında antibiyotikte kullanabilirsiniz.

Vücut dirençlerinin düştüğü zaman halsiz kaldığımız düşünüyoruz ve psikolojik olarak düzelemiyoruz. Böyle durumlarda güçlü olduğunuzu psikolojinize işliyoruz ve daha çabuk düzelmemizi sağlıyoruz.

Allah Hastalara Acil şifalar versin.

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu