Göze Benzeyen Casus Kamera

Geliştirilen yeni bir casus mikro kamera, aynen insan gözünün yapısını taklit ediyor.

Teknoloji doğadan vazgeçemiyor. Aslında günümüzde yapılan en iyi tasarımlar ve icatların birçoğu doğadan ilham alır. İşte yeni bir ilham kaynağı.

Amerikalı bilim adamları tarafından geliştirilen yeni bir mikro kamera görüntüsü ile tıpkı göze benziyor. Hatta geliştirilen bu kamera, geliştiricileri tarafından biyonik göz olarak adlandırılıyor.

Yapılan açıklamada “İlk defa geliştirilen bir kameranın görüntüsü ve yüzeyi ile tam anlamıyla bir göze benzediği” belirtildi. Göze benzeyen bu tasarımın birçok sorunu çözdüğünün de altı çiziliyor. Göz merceğine benzeyen bu tasarım sayesinde daha küçük kameralar üretebiliyor ve elektronik devreler ile de uyumlu bir şekilde çalışabiliyor.

Gene göze benzeyen bu tasarım sayesinde çekilen fotoğrafların kalitesi de gözle görülür bir şekilde artıyor ve çok daha net fotoğraflar çekilebiliyor.

Geliştiricilerin üzerinde durduğu diğer bir konu ise eğer bu kamera üzerinde çalışmalara devam edilirse ilerde yapay insan gözü bile üretilebileceği. İnsan beyni tarafından yönetilebilen bu tür bir kameranın insan gözünün yerini çok rahatlıkla alabileceği oldu.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

NoName

Eğitimci olup, internet ortamında hobi amaçlı yayınladığı sitelerle kullanıcılara doğru bilgileri ulaştırmayı hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu