FOTOĞRAFÇILIK, Fotoğraf nedir?

Fotoğraf nedir ? “Fotoğraf” kelimesi Yunanca “Photos” (IŞIK) , “Graphes” (YAZI) dan gelmiştir… Photos Graphes “ışığa yazı yazmak” anlamındadır.

15. yy da Leonardo da Vinci, karanlık bir kutunun içindeki küçük bir delikten dış mekanlardaki nesneleri delikten bakıldığında diğer tarafa ters bir şekilde nasıl yansıttığını bulmuştur. 18. yy da ise artık karanlık kutudaki delikten yansıyan ışık diğer tarafa buzlu bir cam koyularak kimyasal maddeler yardımıyla bir kağıdın üzerine düşürülerek görünür duruma getirilmiştir…

Ülkemiz Tarihinde ise fotoğrafçılık “Batı medeniyetlerinden tam anlamıyla Cumhuriyet döneminde dikkat çekmeye başlamıştır. Cumhuriyet Döneminin ilk fotoğrafçıları Cemal Işıksel, Nurettin Erkılıç, Selahattin Giz, Limasollu Naci, Şinasi Barutçu, İhsan Erkılıç, Baha Gelenbevi dir. 1950 li yıllardan sonra ise ülkemizde fotoğrafçılıkla ilgilenilmeye, hayatımızın her alanında uygulanmaya başlanmıştır. Gerek yurt içi ve gerek yurt dışında aldığı bir çok ödül ile usta fotoğrafçımız Ara Güler bu konuda , profesyonelliği ve o dönemin şartları altında elindeki imkanlar ile fotoğrafçılığı gelecek nesillere sevdirme ve ülkesini en iyi şekilde tanıtma konusunda öncü olmuştur. Tab etme tekniği gibi daha çok emek ve zahmet edilerek çekilmiş sayısız değerli fotoğrafa imzasını atmıştır.

Günümüzde ise artık fotoğrafçılık alanında dijital bir çağa adım atılmış; profesyonel olarak okullarda verilen eğitim sayesinde ve teknolojik fotoğraf makinalarının üretilmesi nedeniyle, küçükten büyüğe fotoğrafçılık kimileri için bir merak, kimileri için bir tutku ya da bir kariyer alanı olmuştur.

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu