Facebook Sosyal Ağ Arama Motoru

Dünyaca ünlü olan sosyal ağ sitesi Facebook’tan yenilikler gelmeye devam ediyor.

Menlo Park’ta ki ofisinde basın toplantısı yapan Facebook CEO’su Mark ZUCKERBERG Facebook tasarımı ile birlikte devreye girecek olan Graph Search’ı uygulamasını duyurdu. Henüz çalışmalarına devam edilse de ZUCKERBERG uygulamayı şu sözlerle tanıttı.

Hashtag (#) işaretini bizde devreye sokacağız. Bir ileti paylaşırken istenilen kelimenin başına # işaretini koyarak ilgili kelimeleri veya içerikleri çıkaracağız. Beğen paylaş butonlarının yanında # işareti de olacak.

Sözlerini dile getiren ZUCKERBERG site içi sosyal ağ arama motoru olacağını belirtti.

Sosyal ağ arama anlamına gelen Graph Search ile arkadaşlarınızı daha farklı bir şekilde arayabileceksiniz. Sevdiği kitaplara, filmlere, müzik gruplarına, sevdiği restoranlarına vb. şekilde arama yapabileceksiniz.

Hedefini tamamen değiştiren ZUCKERBERG sadece tanıdığımız kişileri değil tüm kişileri eklememize olanak sağladığı konusunu bu uygulama sayesinde kanıtlamış oldu.

Ayrıca Mark sosyal ağ araması dışında bir sözlük gibi kullanabileceğimizi bildiriyor.

Toplantının başında Google’ ye rakip olmayacağız sadece sosyal ağ motoru olacak diyen Mark toplantının sonlarında Sosyal ağ arama motorunun içinde bing arama motorundan çıkan sonuçları da göstereceğiz diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Graph Search Facebook’u İngilizce kullanan kişilerde (ABD’ de) beta durumundayken yakın bir süre sonra ülkemizde de kullanıcıya sunulacak.

Facebook üzerinde incelemek isteyenler bu adresten ulaşım sağlayabilirler.

https://www.facebook.com/about/graphsearch

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu